Google Tarayıcı Çeviri Eklentisi Yükleme

tarafından
684
Google Tarayıcı Çeviri Eklentisi Yükleme

Her ne kadar son dönemde Ram tüketimi konusunda eleştirilere maruz kalsa da Google’ın internet tarayıcısı teknolojisinde hala ilk sıralarda yer aldığını da söylemek gerekiyor. Ram tüketimini engellemek için sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlayan Google, bu güncellemelerle beraber tarayıcıya da birçok yeni özellik eklenmeye başladı. Özellikle tarayıcı da çeviri konusunda yeni güncellemelerle beraber çok daha başarılı çözümler elde edildiğini de söylemek gerekiyor. Tarayıcıda sayfa çeviri yapmak için güncellenen ve artık eskiye oranla çok daha doğru çeviriler yapan Google tarayıcıların buna rağmen hala tam olarak doğru çeviri imkanı sunmadığını da belirtmek gerekiyor. Özellikle yabancı sitelerin tam boy çevirisini yapma konusunda Google’ın birçok menüde ve birçok sekmede doğru çeviri yapamadığını da biliyoruz. Bir türlü tam olarak doğru sayfa çeviri yapamaması nedeniyle bu alanda başarılı bulunmayan Google tarayıcı üzerinde sayfaların kendi dillerine çevrilmesine olanak sağlayan başka yöntemlerde mevut. Özellikle görüntülenen sayfanın tam boy değil de sayfanın içerisindeki sadece belli bir bölümün ya da sayfa içerisindeki yazının sadece belli bir yerinin çevrilmesine olanak sağlayan yöntemlerden birisi de yine Google çeviriyi kullanmak fakat bu kez Google çeviriyi eklenti olarak kullanmak olacaktır. Sayfa içerisinde sadece belli bölümlerin çevrilmesine olanak veren eklenti sayesinde standart sayfa çevirisine göre çok daha başarılı sonuçlar elde edildiğini de söylemek gerekiyor. Peki, Google tarayıcıya Google çeviri eklentisini nasıl yükleyerek sayfa içi dil çevirileri yaptırmamız mümkün olur? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi bu işlem için ilk olarak tarayıcımıza girmemiz gerekecek. Tarayıcımıza girdikten sonra ise iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. İsterseniz doğrudan Google tarayıcının ayarlar bölümüne girerek ayarlar bölümünden uzantılar sekmesine girip, buradan ise “daha fazla uzantı ekle” sekmesine basarak karşınıza gelen eklenti menüsü üzerinden de arama yaparak “Google çeviri” eklentisini yükleyebilirsiniz. Google çeviri eklentisini yükledikten sonra ise tarayıcınız üzerinden doğrudan eklentiyi aktif etmeniz gerekecektir. Eklentiyi aktif ettiğinizde ise artık sayfalar içerisinde dil çeviri yapmanız mümkün hale geliyor.

Google-çeviri

  • Bunun dışında tercih edebileceğiniz diğer bir yöntem ise doğrudan arama çubuğuna Google dil eklentisi yazmak olacaktır. İlk sırada yer alan Google eklentiler sayfasına da giderek eklentileri yüklemeniz ve doğrudan eklentileri tarayıcıya yüklemeniz de mümkün. Bu işlemden sonrada yapmanız gereken tek şey ise yüklediğiniz eklentiyi etkinleştirmek olacaktır. Yüklediğiniz eklentiyi etkinleştirme aşamasından sonra artık tıpkı ilk yöntemde olduğu gibi sayfaların çevirisini doğrudan yapmanız da mümkün olacaktır.