Google Hesap Geçmişini Yönetme

tarafından
571
Google Hesap Geçmişini Yönetme

Bilgisayarınızda, tabletinizde, akıllı telefonunuzda en çok kullandığınız arama motoru şüphesiz Google’dur ve Google yalnızca arama motoru olarak değil pek çok anlamda iş yapmaktadır. Mail, Youtube, konum, arama geçmişi gibi tüm ayrıntılar Google Hesap Geçmişi olarak karşınıza çıkmaktadır. Google kullanmak için mail adresinizde sahip olmanız gerekmese de kalıcı düzen sağlamak için mutlaka @gmail.com uzantılı mail adresine sahip olmalısınız. Mail kullanmadan da cihazda gerçekleştirdiğiniz aramalar konum bilgileriniz google tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Google bu kaydı tutarken sizlerin bunları silebilme şansına sahip olmanızı sağlamaktadır. Ancak aramalarınız cihazdan silinse dahi Google şirketi tarafından kayıt altında tutulur. Siz ve servis sağlayıcınız arasında gizli kabul edilen bu bilgiler başkası tarafından erişilmezdir.

Google Neden Kayıt Tutar?

Google tamamen sizlerin yapacağı hamleleri önceden tahmin etmek ve bu yönde önerilerde bulunmak amacı ile kayıt tutar. Bir yandan da Google Hesap Geçmişini Yönetme imkanı sunarak bu bilgilerin temizlenebilme şansını sunar. Cihazın tarayıcı ayarlarından bu bilgilerin rahatlıkla temizlenmesi sağlanabilir. Ayrıca yalnızca aramaları silebilir ya da tüm hesap etkinliklerini temizleyebilirsiniz.

Google Hesap Etkinlikleri

Google hesap geçmişini yönetme işlemini gerçekleştirmek için mutlaka bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca hesap etkinliklerinizi de istatiksel yönden değerlendirme ve yönlendirme şansına da sahip olursunuz. Google varsayılan ayarlarda konumunuza erişim sağlamaz ancak ayarlardan açabilirsiniz.