Google Chrome RAM Tüketme Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
556
Google Chrome RAM Tüketme Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet teknolojisinde kullanıcıların arama yapmak ve internet kullanımını gerçekleştirmek için mutlaka internet tarayıcılarına ihtiyaçları var. En azından büyük bir çoğunluk için durumun böyle olduğunu söylemek gerekiyor. İnternet tarayıcısı kullanmadan internet üzerinde arama yapmanın pek de mümkün olmaması bu alanda yeni şirketlerin ortaya çıkmasına da neden olmaya başladı. Bu şirketlerden birisi de teknoloji devi Google. Yola ilk olarak arama motoruyla çıkan Google, arama motorunda yakaladığı başarı sayesinde kısa süre sonra Google Chrome adıyla internet tarayıcısını da tanıtmıştı. Kendi internet tarayıcısında kendi arama motorunu kullanarak büyük oranda başarı elde eden Google kullanıcılarında beğenisini büyük oranda kazanmıştı. Bu kadar başarılı olması, Google duyulan ilginin bu kadar fazla olmasına karşın hala Google Chrome tarayıcının bazı sorunları yok değil. Özellikle tarayıcının aşırı fazla RAM tüketimi yapması kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi. Akıllı telefon kullanıcıları için en büyük sorunlardan birini oluşturan Google Chrome RAM kullanımını sınırlandırmakta mümkün. Bunun için kullanıcıların belli başlı bazı ayarlamalar yapmaları yeterli oluyor. Her ne kadar Google Chrome için yakında güncelleme geleceğinin ve bu sorunun çözüleceğinin bilgisi verilse de güncelleme gelene kadar bu sorunu çözebilmek bazı noktalara dikkat edip RAM kullanımını bir nebze olsun düzenleyebiliyorsunuz. Şimdi bu düzenlemelere daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle Google Chrome’un RAM kullanımını azaltmak için tarayıcı verilerini düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Zira Google Chrome üzerinden yaptığınız hemen her arama Google ön belleğinde kayıt altına alınıyor. Zamanla burada birikme olması Google Chrome’un daha fazla RAM kullanmasına neden oluyor. Bu sorunu çözebilmek için düzenli olarak tarayıcı verilerini temizlemeniz gerekebilir. Tabi kayıtlı şifrelerinizi ve doldurma verilerinizi bu aşamada silmek istemezseniz ona göre bir seçim yapmanız yararlı olacaktır.
Google Chrome RAM kullanım ayarları

Google Chrome RAM

  • Bunun dışında dikkat edilecek olan bir diğer nokta ise tarayıcı da kullanılacak olan eklentiler. Tarayıcınızda çok fazla eklenti kullanmanız da Google Chrome’un RAM kullanımını arttıracaktır. Bu nedenle tarayıcı üzerinde eklenti kullanma ihtiyacını da bir hayli azaltmanız gerekmekte. Tüm bu önlemler RAM kullanımını bir nebze olsun azaltacaktır. Fakat sorunun kesin çözümü için mutlaka Google tarafından bir güncelleme yayınlanması gerekiyor.