Google Adwords Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

tarafından
691
Google Adwords Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Google AdWords şirketlerin ve bireysel teşebbüslerin rahatlıkla kullanabileceği bir internet reklam ağıdır. Ödemeleri kredi kartı vasıtasıyla alan Google’ın bu hizmetinden faydalanabilmek için Google E-Mail hesabını olması yeterlidir. Adwords için ayrı bir şekilde kayıt olunmasına gerek kalmıyor. AdWords’ün aynı zamanda kullanımı da oldukça basittir. Hedef kitle ayarlaması anahtar kelimeler ile yapılabilir ve ürün ile alakalı içerikli sitelerde reklam yapılabilir. Aynı zamanda hedef kitle için yer ayarlaması da yapılabilir. Hedef kitle olarak ülkeler, şehirler ve ilçeler seçilebilmektedir. Bu da reklamın başarı yüzdesini oldukça yükseltir. Ancak hedef kitlenizin reklamınızı daha sık görmesini istiyorsanız, reklam başına tıklama maliyetini de göstermeniz gerekir. Özellikle arama sonuçlarında çıkan reklamlar da oldukça verimli olabilir. Ancak bu tarz reklamlarda maliyet bir o kadar da artmaktadır.

Google Adwords Giriş

Öncelikle Google Email’e kaydı gerçekleştirmek gerekir. Şimdi Google Adwords’e kaydımızı adım adım tamamlayalım.

Adwords’e Adım Adım Kayıt

 1. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Google’de “adwords” olarak arama yapın.
 2. Daha sonra şimdi başlayın butonuna tıklayın.
 3. Daha sonra karşı çıkan formda bilgileriniz doğruysa kaydet ve devam et butonuna tıklayın.
 4. Tebrikler! Hesabınız herhangi bir kayıt işlemine tekrar ihtiyaç duyulmadan açıldı. Artık reklam yayımlayabilirsiniz.

Kullanımı ve Reklam Yayınlama

Adwords’te birçok şekilde reklam verebilirsiniz. Ancak en çok verim alınan reklamlar genellikle yazı ile olan reklam çeşitleridir. Burada yazı ile olan reklam çeşitlerini sizlere göstereceğiz. Yazı ile olan reklam çeşitlerini iki şekilde yayımlayabilirsiniz. Bunlardan biri arama sonuçlarında çıkan reklam çeşitleridir, bir diğeri ise sitelerde çıkan reklamlardır.

google-adwords

Arama Sonuçlarında Reklam Nasıl Yayınlanır

Arama sonuçlarında reklam yayınlamak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz.

 1. İlk kez hesap oluşturduysanız, ilk kampanyayı oluştur butonuna tıklayınız, eğer hesabınız varsa üst taraftaki “Kampanyalar” sekmesini seçiniz.
 2. Daha sonra açılan sayfada “+ Kampanya” butonuna tıklamanız gerekecek.
 3. Çıkan seçeneklerden “Yalnızca Arama Ağı”nı seçmelisiniz.
 4. Daha sonra kampanyaya aklınızda bulunacak bir isim seçin ve isteğinize dayalı özellikleri seçin. Tam performans için “Tüm Özellikler” sekmesini seçebilirsiniz.
 5. Ağlar ve cihazlar sekmelerini geçin ve “Yer” kısmına kadar gelin. Eğer reklamlarınızın Türkiye çapında olmasını istiyorsanız, bu sekmeye de dokunmayın. Ama reklamınızın sadece örnek olarak Muğla’da yayınlanmasını istiyorsanız “Ben seçmek istiyorum” kısmına Muğla yazarak listeden ilgili şehri seçin.
 6. Teklif Stratejisi kısmına kadar inin ve tıklamalar için ödenecek bedelin manuel olarak hesaplandığından emin olun.
 7. Teklif stratejisinin hemen altında varsayılan teklif ve günlük bütçe sekmesini göreceksiniz. Günlük bütçe kısmına günlük ne kadar harcamak istediğinizi girin ve varsayılan teklif kısmına da tıklama başına ne kadar ödemek istediğinizi girin.
 8. Dilerseniz reklamlarınızda konum, uygulama, bağlantı vb. bilgilerinizi de verebilirsiniz. Bunun için ek formlar doldurmanız gerekebilir.
 9. Eğer kampanyanızı belirli tarih aralıklarında yapmak istiyorsanız, gerekli ayarlamayı yapın ve “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak olan sayfada artık reklamla alakalı bilgiler vermeniz gerekecek. Reklamınızı yapacağınız siteyle ya da ürünle alakalı başlık ve çok kısa içeriği buraya örnekte olduğu gibi girmeniz gerekecek. Benzer şekilde WAP mobil reklam, dinamik arama reklamı, mobil uygulama etkileşimi ve yalnızca arama reklamına da içerik girebilirsiniz.
 10. Sitenizle alakalı anahtar kelimeleri girin ve en alttaki mavi kaydet butonuna basın. Anahtar kelimeleri sağdaki önerilerden seçebilirsiniz.
 11. Faturalandırmayı başarıyla yaptıktan sonra, reklamınız onaylanacak ve yayına başlayabileceksiniz.

Sitelerde Reklam Nasıl Yayınlanır

Sitelerde reklam benzer bir biçimde yayınlanmaktadır. Ancak yukarıda size verdiğimiz yolda üçüncü adımda “Yalnızca Arama Ağı” yerine “Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı”nı seçmeniz gerekecektir. Bu yöntemle beraber arama motorunda reklamınız çıkmaz ve yalnızca sitelerde reklamınız çıkacaktır. Diğer adımların hepsi yukarıda verdiğimiz adımlar ile aynıdır. Reklamınız onaylandıktan sonra Google Adsense yayıncıları reklamları yayınlamaya başlayacaklardır.

Hem Sitede Hem Google Arama Motorunda Yayınlama

Hem sitede hem de arama motorunda reklam yayınlamak istiyorsanız, yine yukarıda verdiğimiz adımların üçüncüsünde “Yalnızca Arama Ağı” yerine “Arama Ağı, Görüntülü Reklam Seçeneği ile” sekmesini seçmeniz gerekiyor. Bu sekmeyi seçtikten sonra geçeceğiniz yol, sizlere yukarıda gösterdiklerimizle aynı. Bu yüzden benzer şekilde formları doldurabilirsiniz.