Format Atmadan Önce Bunları Yapın

tarafından
508
Format Atmadan Önce Bunları Yapın

Format atmak bilgisayarlarımıza uyguladığımız en yaygın çözümlerden birisidir. Fakat format atıyorken dikkat etmeniz gereken bir sürü önemli nokta var. Bu noktalara da dikkat etmediğiniz zamanlarda format atmak son derece zararlı bir uygulama haline gelebilir. Bu nedenle bu işlemi dikkatli bir şekilde yapabiliyorsanız uygulayınız. İlk olarak formatı niye attığınızı iyi bir şekilde kavramalısınız ve ileri de yapılacak eylemleri de buna göre şekillendirmelisiniz. Eğer sisteminize bulaşan bir çeşit virüs nedeni ile format atmayı düşünüyorsanız yine bu işlemi de bilinçsiz bir şekilde yapıyor olmanız tekrar bir format atma eylemini gerektirebilmektedir.

Virüs Sebebi İle Format Atıyorsanız

Sisteminize bulaşmış olan bir virüs nedeni ile format atacaksanız ilk olarak yedek diskinizi de doğru ve düzgün bir şekilde temizlemelisiniz. Bunun sebebi format sonrası yedek disklerinizden tekrar olarak yerel diskinize bir çeşit zararlı yazılım bulaşabilir. Eğer yerel diskinize format atıyorsanız unutmayın ki yedek disklerinize de zararlı yazılımlar bulaşmış olabilir. Sizler formatı attıktan sonra yedek diskinize girerek önemli yazılımlarınızı tekrar kurmaya kalktığınızda bu yazılımlara bulaşmış olan bazı zararlılar tekrar aktif olabilirler. Bu nedenle format öncesinde yerel diskten ziyade yedek diskinizi de doğru ve düzgün bir şekilde sağlam bir anti virüs yazılımı ile taramanız gerekmektedir. Yani yedek diskinizdeki bütün virüslerin temizlendiğinden emin olun. Özellikle de format sonrasında yüklenmesi gerekmekte olan bazı sürücüleri de yedek diskinizde tutmaktaysanız bu sürücü dosyalarının da kesinlikle temiz olduklarından emin olun.

Eksik Programları Kurarken

Format attıktan sonra hepimizin yaptığı ilk unsur eksik programları kurmaktadır. Ancak yine ortada önemli bir gerçek var bir programlar yine bazen sistemimizin yapısını bozabilirler veya da bazı reklam yazılımlarını tekrar yükleyebilirler. En çok tercih edilmekte olan programları kurmalısınız. Yine örnek verecek olursak sıradan bir çeşit sistem virüsü temizleme yazılımını kullanmak yerine Ccleaner benzeri son derece popüler ve güvenilir bir programı tercih edebilirsiniz. Sanal disk programları arasında da önemsiz olan çok duyulmayan bir program yerine Daemon Tools programını tercih edebilirsiniz. Diğer programlarınızı da buna göre şekillendiriniz.