Firefox Tarayıcıda Java Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
1415
Firefox Tarayıcıda Java Sorunu Nasıl Çözülür?

Her ne adar Google internet tarayıcılarında artık eski önemi kalmasa da Java eklentileri hala diğer tarayıcılar için oldukça önemli olarak görülmekte. Bunlar içerisinde Firefox tarayıcı özellikle kullanıcılara Java destekli siteleri görüntüleme imkanları vererek bir adım öne geçmeyi başarıyor. Bu sayede Java eklentileriyle beraber gerek internet sayfalarındaki etkileşimli alanları gerekse de media uygulamalarını anında kullanılır hale getirebiliyorsunuz. Tabi bununla beraber artık bazı tarayıcıların Java desteklerini kesmeleri ve Java’nın eskisi kadar güvenli görülmemesi duyulan ilginin azalmasıyla beraber bazı sitelerde Java kaynaklı sorunların yaşanmasına da neden olabiliyor. Firefox tarayıcı da ise bu sorunları güvenlik hatası şeklinde alıyoruz ki Firefox bu hata sonrasında sizden kullanıcı onayı istiyor. Söz konusu hatayı geçerek Java eklentisinde bu hata sorununu çözmek içinse yine Firefox ayarlarını kullanıyoruz. Bakalım Firefox ayarlarını kullanarak Java eklentisinde ki hatayı nasıl giderebiliriz.

  • Öncelikle Firefox tarayıcımızı açtığımız zaman karşımıza arama motoru gelse de biz adres satırına geçerek burada “about:config” ifadesini adres çubuğumuza yazıyoruz. Sayfaya git dediğimizde ise karşımıza çıkan menüden hata güvenlik sorunu geldiğini göreceksiniz. Bu noktada “söz veriyorum, dikkatli olacağım” şeklinde mavi kutu içerisinde yazan yazıya başaran ayarlar menüsüne giriyoruz. Tüm bu işlemlerden sonra Firefox tarayıcımızın en kapsamlı ayar menüsüne girişmiş olacağız. Zaten Java sorununu da bu ayar menüsü üzerinde çözebiliyoruz. Bunun için ise öncelikle sağ tuşa basarak “yeni” ardından yeni sekmesi altında gelen “Boolean” seçeneğine basıyoruz.
Firefox Tarayıcıda Java Sorunu çözme

Firefox Tarayıcıda Java Sorunu nasıl çözülür

  • Şimdi tarayıcımıza yeni bir Boolean değeri tanımlaması yapacağız. Bu işlem içinde biz Boolean’a tıkladığımız karşımıza gelen kutucuğu kullanacağız. Karşımıza gelen kutucuk alanına ise “dom.ipc.plugins.java.enable” yazarak işlemi onaylıyoruz. Burada kelime hatası yapmadığınızdan emin olun. Yaptığınız bir kelime hatası tarayıcı ayarlarının bozulmasına neden olabilir. Yaptığımız bu işlem ile Java eklentisini sürekli açık konuma getirmiş olacağız. Şimdi ise son olarak tamam butonuna basıyor ve karşımıza gelen kutucuktan “ false” seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemi de yaptıktan sonra ayarları kayıt altına alıp çıkış işlemi yapabilirsiniz. Tarayıcınızı yeniden başlattığınızda artık Java tanımlı sorun almayacaksınız.