Facebook Uygulamasında Arkadaşlar Listesini Nasıl Gizleriz?

tarafından
277
Facebook Uygulamasında Arkadaşlar Listesini Nasıl Gizleriz?

Sosyal medya artık hayatın vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. Zira artık sosyal medya kullanmayan ve tüm bu uygulamalardan uzak duran kişi sayısı kullanan kişi sayısının yarısına kadar inmeye başladı. Durum böyle olunca sosyal medya uygulamalarının aslında internet kimliğimize dönüştüğü yorumlarını da yapabilmekteyiz. Öyle ki artık iş ilanlarında bile kişilerin sosyal medya hesapları ve paylaşımları da incelenmeye başladı. Bu durum aslında gizlilik sorunlarını da oraya çıkarıyor. Zira Facebook gibi dev sosyal medya uygulamalarında eğer bazı ayarlamalar yapmazsanız kullanıcılara sadece ad ve soy ad ile sizin hesaplarınızı görüntüleyebiliyor. Bu sayede kişisel profil bilgilerinizde öğrenilebiliniyor. Bununla beraber kullanıcıların arkadaş listeleri arkadaşları ve daha birçok bilgilerinizde bu şekilde öğrenilebildiğini belirtelim. Özellikle 1,65 milyar kullanıcının bulunduğu en büyük sosyal medya uygulaması olan Facebook için gizlilik ayarlarının yapılmasının da oldukça önemli olduğunu belirtelim. Listenizdeki arkadaşlarınızı gizlemekte bu gizlilik ayarlarının başlıcalarından biri. Facebook hesabımız üzerinden bu ayarlamaları nasıl yapacağımıza daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle bu işlem için Facebook’un web sürümüne yani bilgisayar sürümüne giriş yapmanız gerekiyor. Telefonlarda kullandığımız Facebook uygulamasından da bu tip ayarlamalar yapmamız mümkün. Fakat hem daha rahat çalışma yapmak hem de ayarları daha rahat düzenlemek için web sürümünden Facebook hesabınıza giriş yapın. Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise kendi hesap sayfamızı görüntülememiz gerekiyor. Bunun için hesap sayfamıza geçerek profil ekranımızı görüntülüyoruz.
Facebook Arkadaş listesi gizleme

Facebook Arkadaş listesi

  • Profil ekranımıza ise “Zaman tüneli, Hakkında, Arkadaşlar” menülerinin olduğu üst çubuğu görüntüleyeceksiniz. Buradan ise Arkadaşlar sekmesine tıklıyoruz ve tüm arkadaş listemizi görüntülüyoruz. Şimdi ise arkadaşlar hesabımızı yönetme kısmına geçeceğiz. Bu kısımdan tüm arkadaş ayarlarımızı yapabiliyoruz. Bu işlem için sağ menüde bulunan kalem işaretine tıklıyoruz. Kalem sekmesine basarak “yönet” penceresine giriş yapıyoruz. Açılır menüden “gizliliği düzenle” sekmesine girip gizlilik ayarlarını açıyoruz. Ardından karşımıza gelen ekrandan da “Sadece ben” seçeneğini işaretleyerek yaptığımız işlemi kayıt altına alıyoruz. Ardından Facebook hesabımızdan çıkıp bir kez daha giriş yapıyoruz. Bu işlemden sonra arkadaşlar listenizi sadece siz görebileceksiniz.