Facebook Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Kapatılır?

tarafından
530
Facebook Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Kapatılır?

İnternet ortamından şuanda en popüler sosyal paylaşım sitesi olan Facebook yeni bir güncelleme ile sayfadaki videoları otomatik oynatma özelliği ekledi. Bu özellikle birlikte videoların üzerine gelindiğinde play tuşuna basma ihtiyacı duymadan otomatik olarak videolar oynamaya başlıyor. Sosyal paylaşım sitesinin Facebook ‘un bu özelliği bir çok kesimden değişik tepkiler almaktadır. Olumlu ve olumsuz tepkiler alan bu özellik, kotalı internet kullanıcıları için pek sevindirici, olumlu karşılayacakları bir özellik değildir. Bu otomatik oynatma özelliği hem mobil kullanıcıları hem de web kullanıcıları için geçerli ve kullanılan bir özelliktir. Bu uygulamanın asıl amacı bir süre sonra otomatik reklam videolarına geçiş yaparak Facebooktaki reklamlar için ek gelir sağlamak için konulmuştur. Facebook’taki bu otomatik oynatma özelliği özellikle tablet ve cep telefonlarından internete bağlandığında internette ve facebookta gezinme hızını düşürmekte, yavaşlatmaktadır.

Peki, Bu Facebook daki  otomatik oynatma özelliği nasıl kaldırabiliriz?

Facabook bu özelliği koyarken tabi ki de otomatik oynatma özelliğini kapatma özelliği de koymuştur. Peki nasıl yapacağız bu otomatik oynatma özelliğini durdurabiliriz? Facebook bu özelliği kullanıcların inisiyatifine bırakmış ister açarsınız ister kapatırsınız. Otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için, eğer Facabook’a bilgisayardan, tabletten bağlanıyorsanız “Ayarlar” bölümünden sol alt köşede “Videolar” sekmesini göreceksiniz ve o sekmeden “ Video ayarları” başlığından Videoları Otomatik Oynat” seçeneğini kapatarak videoların Facebook da otomatik oynamasını engelleyebilirsiniz.

Facebook da bu özelliği mobil (telefon) kullanıcıları nasıl kapalı duruma getirebilirler ona da bakalım.  Android telefonlardan Facebook uygulamasını açarak “Ayarlar” menüsüne girerek “ Video Otomatik Oynatma” özelliğini devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

IOS için ise yine Ayarlar menüsünden Facebook Ayarlarına girerek Video seçeneğini kapalı duruma getirmeniz Facebook otomatik video oynatma özelliğini kapatmış olursunuz. Ayrıca Facebook’ta videoları otomatik oynatma seçeneklerinden bir tanesi desadece  WİFi açık iken oynatma özelliği de bulunmaktadır. Yani ister bilgisayar isterse telefonla bağlandığınız da Wifi açıksa Facebook otomatik video oynatma özelliği wifi açık iken oynat durumunda ise videolarınız otomatik olarak oynatılacaktır.