Facebook Hesap Varisi Nasıl Belirlenir?

tarafından
240
Facebook Hesap Varisi Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya artık hayatın vazgeçilmezlerinden biri oldu. İnternetin telefonlara kadar inmesiyle beraber artık sosyal medya kullanıcılarının sayısı da ciddi rakamlara ulaştı. Öyle ki bazı sosyal medya uygulamalarının kullanıcı sayılarının Çin nüfusunu bile geride bıraktığını biliyoruz. Sosyal medya uygulamaların başında ise hem kullanıcı sayısı hem de kullanım alanları olarak Facebook geliyor. 1,65 milyar gibi dev bir kitlenin kullandığı sosyal medya uygulaması Facebook, artık öyle bir hal aldı ki hemen hemen insanların internetteki kimlikleri olarak değerlendirilmeye başladı. Durum böyle olunca Facebook ile ilgili birçok merak edilen soru da ortaya çıkıyor. En çok merak edilen soru ise Facebook hesabını kullanan kişi vefat ederse hesaba ne oluyor sorusu. Facebook bu noktada da kullanıcıların birçok çözüme ulaşmasını sağlamış. Vefat eden kişinin aile üyelerinin ölüm belgesi ile yapacakları başvuru sayesinde hesap aile üyelerine verilebiliyor. Bunun dışında ölümünüzden sonra hesabınızı kimin kontrol edeceğini varis atayarak da belirleyebiliyorsunuz. İlk etapta ilginç gelse de aslında Facebook’un en çok kullanılan hizmetlerinden birisi bu. Peki, nasıl varis atarız? Bu işlem için ayarlar neler? Daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle profil menüsüne gelerek açılır sayfadan “ayarlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Ayarlar sekmesine giriş yaptığımız zaman yine karşımıza gelen açılır menüden ise bu kez “güvenlik” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi bu sekmeyi açtığımız zaman karşımıza bir menü gelecek.
Facebook Hesap Varisi sistemi

Facebook Hesap Varisi

  • Karşımıza gelen bu menü üzerinde “hesap varisim” bölümünün olduğu göreceksiniz. Hesap varisim kısmında ise boş olan beyaz kutucuğa gelerek arkadaş seç demeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra istediğiniz bir arkadaşı buraya eklemeniz gerekiyor. İstediğiniz arkadaşı eklemeniz durumunda arkadaşınız otomatik olarak varisiniz olarak atanacak. Bununla beraber varis seçeneğinin hemen altında vefat durumunda hesabın kapanması için bir onay kutusu göreceksiniz. Onay kutusunu işaretlediğiniz zaman ise vefa durumunda varis sistemi çalışmaz doğrudan hesabınız silinecektir.