Facebook Duvarında Habersizce Yapılan Paylaşımları Engellemek İçin Neler Yapmalıyız?

tarafından
229
Facebook Duvarında Habersizce Yapılan Paylaşımları Engellemek İçin Neler Yapmalıyız?

Facebook sosyal medya tabiriyle karşılaştığımız andan itibaren bu alanda en çok gündeme gelen uygulamalardan bir tanesi. Hem uygulama içerisindeki kullanıcı sayıları hem de uygulamanın aktiflik süreleri Facebook’un sosyal medya alanında rakipsiz olduğunu da ortaya koyuyor. Zira artık birçok uygulama, üyelik kabul eden birçok sistem otomatik olarak Facebook bağlantısıyla kullanılabilir hale geldi. Uygulamanın bu derece büyük ilgi görmesi kötü amaçlı yazılımların ve reklam amaçlı çerezlerinde Facebook’a yönelmesine neden oluyor. Bu bağlamda en sık yaşanan sorun ise izniniz olmadan yapılan duvar paylaşımları ve reklam amaçlı sizin hesabınız üzerinden yapılan paylaşımlar. Aslında bu paylaşımlara haberiniz olmasa da izin veriyorsunuz. Zira birçok oyun birçok üyelik isteyen uygulama Facebook üzerinden direk üyelik kabul etmesine karşın üye olma aşamasından size bir sözleşme imzalatıyor. Çoğu kişinin okumadığı bu sözleşmelerde aslında Facebook üzerinden paylaşım yapılabileceği yazılıyor. Bu nedenle yasal bir hakkınızda yok. Tüm bunlara rağmen bilinmeyen uygulamaları engellemek mümkün. Facebook desteğiyle bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

  • Facebook hesabımıza web sürümü yani bilgisayar üzerinden giriş yapıyoruz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ise açılır menü kısmına, sağ üst bölümde yer alan aşağı ok kısmına gelerek buradan “ayarlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Şimdi “uygulamalar” sekmesine girmemiz gerekiyor. Ayarlar menüsünün sol kısmında yer alan “uygulamalar” menüsüne giriş yaptığımızda karşımıza gelen ekran üzerinde Facebook ile bağlantılı olan tüm uygulamalarımız görüntülenecek.
Facebook Duvarında Habersizce Yapılan Paylaşımları nasıl engellenir

Facebook Duvarında Habersizce Yapılan Paylaşımlar

  • Sizden habersiz paylaşımlar yapan uygulamaların üzerine gelerek “X” işaretine basmanız gerekiyor. Uygulama kaldırılmadan önce ise size bir uyarı mesajı gösteriliyor. Bu uyarı mesajında Facebook üzerinden sizin adınıza paylaşımlar yapan uygulamanın yaptığı paylaşımların kaldırılmasını isteyip istemediğiniz soruluyor. Tüm paylaşımları kaldır bölümüne tik attıktan sonra onay vererek uygulamanın yaptığı tüm paylaşımları da kaldırabiliyorsunuz. Fakat şunu da hatırlatalım. Bu işlemi kullanarak söz konusu uygulamanın Facebook hesabınızla bağlantısını kesmeniz uygulamaya artık Facebook ile giriş yapamayacağınız anlamına da geliyor. Eğer aktif kullandığınız bir oyun hesabı ya da benzeri bir uygulama hesabında aynı işlemi yapacaksanız bunu bilmenizde yarar var.
Facebook Duvarında Habersizce Yapılan Paylaşımlar

Facebook Duvarında Habersizce Yapılan Paylaşımları kaldırma