Facebook Doğru Bilinen Yanlışlar

tarafından
501
Facebook Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhaba sevgili okurlarımız. Sizler için Facebook hakkında doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz. Bu hurafeler gün geçtikçe yalanlanıyor ancak bir o kadar da paylaşılmaya devam edililyor.

Buyrun sizler için incelediğimiz listeye bir göz atalım.

1- Profilde kimlerin gezdiğini görebilirsiniz

Eski sevgilim benim profilime günde kaç defa giriyor veya arkadaşlarım benim profilime ne sıklıkta bakıyor diye merak mı ediyorsunuz? Sanırım bu merakınız geçmeyecek. Çünkü çeşitli sitelerde yer alan Facebook profilinize kimler girmiş adı altında yazılan her şey hurafe keza Facebook’un böyle bir hizmeti bulunmamakta. Ayrıca Facebook firması da bu efsanenin kocaman bir yalan olduğunu çeşitli haber kaynaklarından duyurdu.

2-Arkadaşlarınızdan gelen mesajların güvenliği             

Arkadaşlarınızdan gelen tüm mesajlara güvenmeyin. Arkadaşlarınızın da yanılıp tıkladığı çeşitli bağlantılardan dolayı arkadaşlarınızın haberi olmadan sizlere gönderilir ve siz de tıkladığınızda sizin de haberiniz olmadan arkadaşlarınıza gidiyor.

3-Facebook fotoğraflarınızı istediği gibi kullanır

Bu da tamamen yalan. Zaten tüm bilgileriniz veri tabanına kaydediliyor ve bunlar sıkı bir gizlilik-güvenlik çemberinde saklanıyor. Facebook, bir fotoğrafı sadece reklam görsellerinde kullanmaya sahiptir. Yani günün birinde gördüğünüz bir Facebook reklamında sizlerin de resmi görülebilir ve hak talep edemezsiniz J ancak dediğimiz gibi fotoğraflarınız 3. Bir firmaya satılmıyor.

4-Facebook ücretli olacak

Trol arkadaşlarınızın paylaşımlarından mutlaka görmüşsünüzdür. Beğeni yapın Facebook paralı olmasın gibi hınzırlar da zaten sayfa üyeliklerinden vs yollarını buldu. Facebook hep ücretsizdi ve ücretsiz kalacaktır. Facebook da yer alan reklamlar sizlerin bilgileri doğrultusunda karşınıza sizin ilgilenebileceğiniz reklam görsellerini çemberliyor.

5-Facebook Gizliliği

Eğer siz Facebook kullanmıyorsanız ve arkadaşınız kullanıyorsa geçmiş olsun sizin adınıza da artık bir Facebook profili var. Peki bu nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyiz. Arkadaşınız sizi rehberine kaydedip, e-posta,ev adresi gibi bilgileri eklediğinde ve arkadaşınızın indirdiği Facebook uygulaması tüm bilgilerine ulaştığından, Facebook sizin adınıza gölge bir profil açmış oluyor ve size de Facebook’a katıl gibisinden mailler geliyor.