Facebook Canlı Yayın Planlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

tarafından
618
Facebook Canlı Yayın Planlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Neredeyse 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşmasıyla beraber dünyanın açık ara en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri haline gelen Facebook, her ne kadar son dönemde kullanım oranlarında düşüş yaşadığı iddiaları ile gündeme gelse de son kullanım verileri tam tersi bir durumu ortaya koydu. Özellikle Twitter’ın Periscope adımından sonra canlı yayın özelliğini duyuran Facebook, bu şekilde kullanım oranlarını da bir hayli arttırmayı başarmıştı. Canlı yayın özelliğinin sevilmesiyle beraber söz konusu özelliği genişletmeye de başlayan Facebook’un bu alanda yeni bir güncelleme daha yayınlamaya hazırlandığı da belirtildi. Canlı yayın planlama özelliği olacak olan bu güncellemenin detayları neler bakalım.

Canlı Yayın Planlama Özelliği Nedir?

Facebook’un güncelleme olarak sunacağı yeni özelliğin ne olduğundan bahsederek işe başlayalım. Söz konusu özellik canlı yayınlarınızı bir plana göre düzenlemenizi sağlıyor. Yani diyelim ki takipçileriniz için bir canlı yayına başlayacaksınız. Fakat canlı yayına anlık değil de belirttiğiniz sürede başlamak istiyorsunuz. Bu şekilde takipçilerinize da yayın saatini ve yayını yapacağınız tarihi belirtmeniz mümkün. İşte yeni güncellemede bu sistemi kullanıcılara sunacak. Yani birkaç saat ya da birkaç gün önce canlı yayınlarınızı planlayıp arkadaşlarınıza canlı yayın saatinizi haber verebileceksiniz.

facebookta-canli-yayin

Nasıl Kullanılacak?

Canlı yayın planlama özelliğini kullanmak için ise yapılması gereken işlem oldukça basit;

  • Profilinizi girip standart canlı yayın başlatma bölümünden yeni gelecek olan özellikle eklenmesi beklenen “canlı yayın takvimine” girmeniz gerekecek. Verilen bilgilere göre bu bölümde canlı yayın özelliklerinizi ve canlı yayınınızın adı gibi kriterleri de karşınıza gelen sayfadan doldurup canlı yayınınızı planlamanız yeterli olacak.

  • Bir nevi takvim uygulamalarında etkinlik belirleme sistemine benzer bir sistem olacağı düşünülen yeni güncelleme ile canlı yayınlarınızı planladıktan sonra ise arkadaşlarınız duvarınızda canlı yayın etkinliğinizi görebilecek.

  • Ayrıca canlı yayınınızı izlemek isteyen ve etkinlik planlamanızı takip etmek isteyen kullanıcılara canlı yayın başlamadan kısa süre önce hatırlatma bildirim gönderileceği de söylemek gerek. Yani bu şekilde canlı yayın özelliğinde etkinliğin daha fazla arttırılmasının sağlanacağı da düşünülmekte. Facebook bu konuda ne kadar başarılı olur şuan için merak konusu.

Facebook Canlı Yayın

Kimle Kullanabilecek?

Facebook‘un son güncellemelerinde artık genel olarak öncelikle bir deneme yapılıyor. Yani güncellemelerle beraber gelen yeni özellikler ilk olarak belli bir kullanıcı kitlesine sunuluyor ve bu şekilde yeni özellik deneniyor. Canlı yayın planlama özelliği için de Facebook’un benzeri bir sistem kullanacağı belirtiliyor. Yapılan açıklamada söz konusu güncellemenin ilk olarak belli markaların hesapları ve onaylı kullanıcıların hesapları için sunulacağı da belirtildi.