Eski Bilgisayar Nasıl Değerlendirilir?

tarafından
1226
Eski Bilgisayar Nasıl Değerlendirilir?

Bilgisayar teknolojileri tıpkı akıllı ürün teknolojilerinde olduğu gibi dünden güne gelişme gösteriyor. Özellikle son 2 yıldır bilgisayarlar için geliştirilen oyunlar ve uygulamalarında bir hayli detaylı hale gelmesi ve bir hayli yüksek özelliklere sahip olması bilgisayar donanım parçalarında da bu değişimi gösteriyor. Bilgisayar donanım parçalarının çok daha fazla gelişmesine neden olan girişimler sayesinde artık yeni teknoloji bilgisayarları da görmeye başladık. Bu noktada özellikle çizim, oyun ve benzeri amaçlar için bilgisayar kullanmak isteyen kullanıcılar için yeni nesil bilgisayar çözümleri de ortaya çıkmaya başladı. Birçok kullanıcı artık eski bilgisayarları yerine yeni sistem bilgisayarları da tercih etmeye başladı. Tabi bu noktada ortaya çıkan en büyük sorunlardan birisi de eski bilgisayarın ne olacak. Yani bilgisayarınızı değiştirmek istiyorsanız ve eski bilgisayarınızı da satamadıysanız o zaman eski bilgisayarları nasıl değerlendirebilirsiniz? Birkaç öneri ile konuyu ele alalım.

  1. Parça Satmak

Eğer eski bilgisayarınızı tam olarak satacak birini bulamadıysanız en mantıklı çözümlerden birisi bilgisayarları parçalayarak satmak olacaktır. Eski bilgisayarınızda sağlam bir ana kart, sağlam bir işlemci ve Ramler varsa o zaman tek tek parça satma durumunda çok daha fazla kar edebilme imkanını da elde etmiş olursunuz ki günümüzde birçok alışveriş sitesi üzerinden ikinci el parça satışı yapılıyor. Sadece alışveriş sitelerinden değil bu noktada parça alımı yapan bilgisayarcılardan da yararlanabilirsiniz.

anakart

  1. Kamera Olarak Kullanmak

Birçok dizüstü bilgisayarda kamera sistemi yer alıyor. Ekranın tam orta kısmında bulunan kamerayı aslında bir güvenlik ya da bebekler için kontrol kamerası olarak kullanabilirsiniz. Bunun için kameranızı uzaktan kullanabilmenize imkan veren bazı programlar var. Bu programları kullanarak kameranızı uzaktan kontrol etmeniz ve harddisk hafızasını boşaltarak da kayıt süresini arttırabilirsiniz. Bunun için ekstra bir donanım parçasına ihtiyacınız olmayacaktır.

eski-bilgisayar-değerlendirme

  1. Medya Oynatıcı Olarak Kullanmak

Eğer kullandığınız bilgisayarda HDMI bağlantı desteği varsa o zaman bilgisayarınızı medya oynatıcı olarak da kullanmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken geri kalan tüm bağlantıları iptal ederek sadece bilgisayar ile televizyon arasında HDMI bağlantısı kurmak olacaktır. Bu sayede istediğiniz filmleri ya da medya ögelerini istediğiniz şekilde de izleyebilirsiniz. Tabi bir kez daha hatırlatalım bunun için bilgisayarın içerisinde bir ekran kartı bulunmalı ve bu ekran kartının da HDMI bağlantıyı desteklemesi gerekmekte. Aksi hale eski yöntemlerle artık çoğu televizyona bağlantı kurulamıyor. Zira girişlerin çoğu artık HDMI şeklinde.