Ekran Kilidi Unutulan Android Telefon Nasıl Kurtarılır?

tarafından
853
Ekran Kilidi Unutulan Android Telefon Nasıl Kurtarılır?

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemleri listesinin başında Android geliyor. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemleri artık birçok markanın tercihi haline gelince bu durum ortaya çıktı. Zira Asus, Samsung, HTC ve benzeri birçok devam marka akıllı telefonları için Android sistemlerde kararlı. Android işletim sisteminin sunduğu avantajlar ve geliştirilebilir yapısı da bu durumun temel nedenleri arasında geliyor. Telefonun donanım özellikleri sınırlı olsa da Android işletim sistemi kullanmak telefona dışarıdan yüklenecek olan uygulamalar sayesinde bu açığın kapatılmasını da sağlamakta. Bu sayede telefona çok daha fazla uygulama eklemek mümkün oluyor. Tabi bunun yanında Android sistemlerin getirdiği bazı başka avantajlarda var. Bu avantajlar arasında güvenlikte ön plana çıkıyor. Android işletim sistemlerinde hem kullanıcı hem de yazılım tabanlı birçok güvenlik önlemi bulunuyor. Bunlar arasında kullanıcı tabanlı olan güvenlik önlemleri arasında ise kilit ekranı ayarları, yüz tanıma ayaları, parmak izi gibi sistemler bulunuyor. Genel olarak bu sistemler arasında en çok kullanılanı da ekran kilitleri. Android işletim sistemlerinde isterseniz ekran kilidi için bir pin oluşturabiliyor isterseniz de ekran deseni oluşturabiliyorsunuz. Tabi bu durum bazı sorunları da doğurmuyor değil. Özellikle ekran desenini unutmanız durumunda telefona erişim sağlayamıyorsunuz. Aslında bu sorunun çözümü de yok değil. Birkaç küçük ayar ile bu sorunu çözebiliyorsunuz.

Android Telefona Sıfırlama Yapmak 

  • Her ne kadar ilk tercih olarak kullanılmasa da Android telefona sıfırlama işlemi yapmak ekran kilidi sorunu yaşanıldığı zaman en çok başvurulan yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Telefonunuza ses kısma ve güç tuşlarını kullanarak resetleme işlemi yapabiliyor böylece de ekran kilidi işinden kurtuluyorsunuz. Fakat bu durumda tüm bilgilerinizde mecburen siliniyor. Sıfırlama işlemi dışında bir teknik daha bulunuyor. Bu teknikten bahsedelim.
Ekran Kilidi

Ekran Kilidi Unutulan Android sistem

Google Hesabı İle Giriş Yapmak

  • Android telefonlarda işletim sistemi geliştiricisinin Google olduğunu belirtmiştik. Bu durum telefonlarda Google araçlarının ve marketlerinin zorunlu olarak bulunması anlamına geliyor. Zira uygulama mağazasına girmek içinde zaten Gmail hesabı kullanmanız şart. Ekran kilidi konusunda da sorun yaşadığınızda yine telefona bağlı Gmail hesabınızdan yararlanabiliyorsunuz. Bu işlem için öncelikle 5 kez ekran desenini yanlış giriyoruz. Ardından ekranda saniye kuralı belirlenmiş olacak biz bu kurala tamam deyip çıkıyoruz. Ardından telefonun güç tuşuna bir kez basıp “Deseni unuttunuz mu?” sorusuna tıklıyoruz. Google hesabımıza giriş yaptığımızda yeni bir kilit oluşturma ekranı geliyor ve telefona erişim sağlayabiliyorsunuz.