Edimax AR7211A Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
256
Edimax AR7211A Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantımızı kurmak için kullandığımız modemlerin kurulum aşamasından belli başlı ayarları vardır. Bu ayarların yapılması hem internet bağlantısı için gerekli hem de kullandığınız internetin özelliklerini tanımlamanız için gerekli ayarlardır. Bu ayarlarda yanlış ya da eksik bir bilgi girmeniz durumunda ise internet bağlantınızı sağlıklı bir şekilde oluşturmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için hem bazı internet ayarlarını bilmeli hem modemde bu ayarların yapılacağı bölüme nasıl girileceğini bilmeli hem de internet servis sağlayıcınızın size verdiği bilgileri kullanmalısınız. Ancak bu şekilde modem markanız ne olursa olsun doğru kurulum yapmanız mümkün. Tabi bu aşamada bazı modemlerin de kolay kurulumu desteklediği ve çok daha kısa süren ayarlarla internet kurulumunu gerçekleştirdiğini biliyoruz. İşte bu modemlerinden birisi de Edimax AR7211A modem. Hem kolay kurulumu hem de hızlı ayar destekleri sunan Edimax AR7211A modem internet servis sağlayıcıları tarafından da tercih edilen modem markaları arasında geliyor. Modemin nasıl kullanılacağı konusunda ve ayarların nasıl yapılacağı konusunda ise birtakım özelliklerin bilinmesi gerekiyor. Tüm bu özelliklerle beraber Edimax AR7211A modem nasıl kurulur daha detaylı bakalım.

  • Hemen ilk aşamada şunu belirtelim ki Edimax AR7211A modem genelde ADSL bağlantılar için kullanılıyor ve içerisinde kablosuz bağlantı desteğini bulundurmuyor. Bunun için sadece kablolu bağlantı ayarlarını yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlem için öncelikle tarayıcımıza “192.168.2.1” numarasını girip modem ara yüzüne giriyoruz.
Edimax AR7211A Modem Kurulumu

Edimax AR7211A Modem

  • Ara yüz bağlantımıza girmek için ise hemen her modemde olduğu gibi bu modemde de kullanıcı adı ve şifrenin sorulduğu bir alan gelecek karşımıza. Bu alanda kullanıcı adı kısmına “admin” şifre kısmına ise “1234” şifresini girerek işlemi tamamlıyoruz. Şimdi karşımıza gelen menüden “Wzard” sekmesi altına gelip her hangi bir işlem yapmadan “next” tuşuna basıyoruz. Şimdi karşımıza gelen panel tüm ayarların bulunduğu panel. Bu tek panel üzerinden tüm internet ayarlarımızı yapacağız. Bunun için ilk olarak kanal modu olarak “PPPoE” seçimini yapıyoruz. Ardından ülkemiz için standart olan VCi ve VPİ bağlantımızın değerlerini giriyoruz. VPI değeri için 8, VCİ değeri için ise 35 değerini girmemiz gerekiyor. Bu işlemi de yaptıktan sonra PPP alanına ADSL kullanıcı adı ve şifremizi girerek ayarları kayıt altına alıyoruz. Edimax AR7211A modem kurulumu böylelikle tamamlanıyor.