Diz Üstü Bilgisayarların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

tarafından
567
Diz Üstü Bilgisayarların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bu konumuzda sizlere laptoplarda bulunan batarya pil ömrünün nasıl uzatılabileceğini anlatacağız. Günümüzde telefon ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan bataryalar başımızın belası olarak hayatımızda yer almaktadır. Hem akıllı telefonlarda hemde dizüstü bilgisayarlarda başımıza gelen batarya sorunları kullanıcıları oldukça rahatsız etmiş ve modeline göre batarya bulmak baya bir zahmetli olmuştur. Fakat ne yaparsak yapalım, zamanı geldiğinde bataryalarında ömrü bir süre sonra azalmakta ve hurda şeklini almaktadır. Peki bu batarya ömrünün uzaması için ne yapmak gerekir ve nasıl bir yol izlenmeli, sizlere bunların püf noktasını anlatacağız.

dizüstü bilgisayarlarda batarya ömrünü uzatma

Batarya Ömrünü Uzun Tutmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

İlk önce şunu belirtmek gerekirse, çoğu kullanıcı ev ortamlarında sürekli olarak batarya laptoplara bağlıyken şarj cihazını takılı bir şekilde kullanmakta. Bu oldukça sıkıntılı ve batarya dışında cihaza arıza getirebilecek bir durumdur. Çünkü bilgisayarınız yoğun bir işlem altındayken hem şarjı azalmakta bir yandan da şarjı dolunmakta olduğu için dengesiz bir şekilde enerji beslenmesi sonucu bataryanızın şişmesine ve bozulmasına davetiye çıkarmaktadır. Eğer böylesi bir durumda bilgisayarı kullanıyorsanız bataryanızı dizüstü bilgisayarınızdan çıkarın ve bu şekilde kullanın. Ayrıca bu önerimizi dikkate alarak yapacağınız işlem içerisinde mutlaka dizüstü bilgisayarınız kapalı durumdayken gerçekleştirin. Yani öncelikle bilgisayarınızı kapatın ve daha sonra bataryanızı yuvasından çıkararak pilsiz bir şekilde şarj cihazınızı bilgisayarınıza takarak sorunsuzca kullanın. Batarya ömrü böylelikle daha uzun süreler kullanabileceğiniz bir önlem niteliği kazandıracaktır.

Bir diğer yöntem ise, her ne kadar uğraştırıcı olsa da bataryanın ömrünü 2-3 sene daha uzatmasına yarayacak bir yöntemdir. Derinlemesine analiz üzerine yapılacak olan bu bakım türünde, cihazınızın bataryası %80’a ulaştığı zaman şarj fişini çekin ve öyle kullanmaya devam edin. Bir diğer ek öneri ise, pil gücü %20’ye ulaştığında hemen şarj cihazınızı takarak dolumunu yaptırın.