Dell Marka Bilgisayarlar Donanım Kontrolü Nasıl Yapılır?

tarafından
498
Dell Marka Bilgisayarlar Donanım Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle beraber artık daha yüksek teknolojilere sahip ve daha rahat taşınabilir bilgisayarlarla karşılaşmaya başladık. Özellikle laptop bilgisayarların bu alanda büyük bir gelişim gösterdiğiniz söylemek mümkün. İşte bu markalardan birisi de Dell. Son dönem laptop bilgisayarlarda ortaya koyduğu başarılı performans sayesinde artık tercih unsuru haline gelmeye başlayan Dell bilgisayar serilerinde de diğer tüm bilgisayarlarda olduğu gibi birçok sorun ile karşılaşılabiliniyor. Bu sorunlar genel olarak yazılımlardan kaynaklı, yazılımsal sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Virüs, bunun dışında sistem dosyalarında her hangi bir yönetim dosyasının silinmesi, ya da sistemin oluşan bir hata nedeniyle kararsız hala gelmesi gibi yazılımsal sorunlar genelde Dell bilgisayarlarda da en sık sorun yaşanan nedenler olarak biliniyor. Tüm bunlarla beraber zaman zaman yazılımsal değil donanımsal olarak da sorunlarla da karşılaşıldığı biliniyor. Kimi zaman elektrik sorunlarından kimi zaman bilgisayardaki yazılımsal bir hatanın donanımı etkilemesinden bu tip hatalar ile karşılaşılabiliniyor. Bu durumu çözmek için ise mutlaka donanım araçlarını taratmak gerekiyor. Ancak bu şekilde donanımsal bir hata olup olmadığını görebiliyoruz. Peki, Dell bilgisayarlarda bu şekilde nasıl donanım testi yapacağız bakalım.

  • İlk olarak bilgisayar açılış ekranına gelmemiz lazım. Bunun için bilgisayarı tamamen kapatıyoruz. Ardından tekrar bilgisayarı açmak için güç düğmesine basıyoruz. Şimdi karşımıza gelen ekranda Dell yazısı çıktığı anda Bios için de kullanılan “F12” tuşuna birkaç kez basıyoruz.
Dell donanım kontrol

Dell Bilgisayarlar Donanım Kontrolü Nasıl Yapılır

  • Şimdi karşımıza bir “Boot” ekranı gelecek. Bu ekran üzerinden seçim yapacağız. Yapacağınız seçim için ise yukarı aşağı ok tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Aşağıda yer alan “Diagnostics” seçeneğine inmeniz gerekiyor. Şimdi bu ekrana tıkladığımız zaman karşımıza bir donanım penceresi gelecek. Donanım penceresinde ise her hangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Sadece belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Dell bilgisayarınızda bulunan tüm donanımları görüntülediğiniz bu ekranda eğer donanımlarınızda bir arıza varsa tarama bittikten sonra size bu arızaların bildirimleri yapılacak. Yapılan bildirimler sayesinde donanımsal olarak nasıl bir hata söz konusu olduğunu anlayabileceksiniz.