DDoS Nedir?

tarafından
721
DDoS Nedir?

İnternet ortamında yeni bir virüs dolaşıyor ülkemizde interneti felç eden ve pek çok siteye girmeye engel olan saldırı kaynaklı, bu saldırıya verilen ad ise DDoS herkes merak ediyor nedir bu DDoS kim üretmiştir nereden gelmiştir?

Bu saldırının ana kaynağı nedir diye merak edenlere kısa bir bilgi vererek açıklamaya başlayalım. Rusya ve ülkemiz arasında ki gerginlik globel ortama da sıçradı ve geçtiğimiz hafta ünlü hacker grubu Anonymous ülkemize ciddi tehditler savurmuştu. DDoS tam adı Distributed Denial of Service Türkçesini merak edenler için (Dağıtık Hizmet Engelleme) olarak açıklayalım. Bu saldırının amacı tam anlamıyla bilgi güvenliğini delmek erişilebilir hedefleri yok etmektir. Daha önce bu saldırı türü farklı bir yol ile denenmişti. Oda DoS adına almıştı bu sözün açıklaması ise tek bir kaynaktan direkt hedefe doğru yapılan saldırılara verilen isimdi. Ancak bu saldırı türü zamanla çok daha şiddetlendi ve çok daha büyük ve farklı kaynaklar tarafından organize bir şekilde yapılarak saldırı şeklini aldı.

919a3ec02bda2dd3e212e0db30b50583

Ddos Saldırı Nasıl Gerçekleşmektedir?

Öncelikle hedef sistemlere yönelik bir saldırı olduğunu söyleyelim. Hedefte kim varsa zafiyetlerine bakılır ve erişilebilirliği kontrol edilir. Bu saldırı da işletim sistemi de oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Linux ya da Windows işletim sistemini kullanıyorsunuz diyelim web sunucu uygulamanızda yer alan IIS, Apache tarzı arka planda çalışan uygulamalar sayesinde sisteminizin bileşeninin zafiyetlerinden yararlanarak sistemin işleyiş biçimini değiştirir ve ona bir istek yollar. Böylelikle sistem kendi zafiyetlerini ortaya çıkarır ve kendini kilitler bu sayede sisteme erişmek imkânsızdır. Sisteme erişim olmayınca saldırı da başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Herkesin aklına şu soru geliyor. DDoS saldırısını kimler yapabilir ve Hacker olmak isteyen gençler bende yapabilir miyim? Gibi düşünceler üretiyorlar. Artık günümüzde DDoS saldırısı yapmak çok basit bir hal aldı öncelikle onu açıklayalım. Bu tarz bir saldırı için çok özel bilgilere ya da yazılımlara gerek kalmadı. Üst düzel bir tekniğe sahip olmasanız bile DDoS saldırısı yapabilirsiniz. DDoS saldırısı özelikle resmi kurumlar için çok büyük bir tehdit haline geldi sistemi kilitleyen ve bazı verilere erişimi imkânsız hale getiren bu saldırı tüm dünya da resmi kurumların oldukça canını yakmaktadır.

Bu tarz saldırılar her zaman veri kaybına neden olabilmektedir. Sistemin erişilemediği anlarda DDoS saldırısı altındayken pek çok önemli veri de kullanılamaz hale gelebilmektedir. Zaten saldırının da ana amaçlarından biri budur.

Hacker Grupların Ana Silahı: DDoS

Hack-Hacker-Türleri-Nelerdir_emresupcin

Bazı hacker grupları var ki tüm dünya ya hükmediyor evet başarılı bir hacker grubu iseniz sizde dünya da söz sahibi olabilirsiniz. Özellikle bahsetmek istediğim iki grup var Anonymous ve RedHack bu iki ünlü grup kendilerine DDoS saldırısını ana hedef olarak belirlemiş ve oldukça başarılı saldırılar yapıyorlar.

Belki pek çok kişi hatırlamayacaktır ancak Twitter 2009 yılında saatlerce kapalı kaldı ve erişim yapılamadı. Bu saldırının altında yatan etken DDoS saldırısıydı. Saldırı amacına ulaştı ve hizmeti belirli bir sürede olsa aksattı ve erişime izin vermedi. Yine başka bir türde saldırı da ülkemizde yaşandı. 2012 yılında THY çalışanlarının yapmış olduğu greve destek olan bir hacker grubu THY’nin uçuş sayfasına saldırı yaparak erişime kapatmış ve tüm uçuşların aksamasına neden olmuştu. Anonymous gibi hacker grupları siyasi olayları baz alarak da saldırılar yapabiliyor. Rusya – Gürcistan arasında oluşan gerilimden sonra Rusların devlet sitelerine Anonymous tarafından defalarca saldırı yapılmıştı.