Bilgisayardan Aşırı Ses Gelmesinin Nedenleri ve Çözümleri

tarafından
673
Bilgisayardan Aşırı Ses Gelmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Bilgisayardan Aşırı Ses Gelmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Her bilgisayar kullanıcısının hayalidir son derece sessiz bir kasaya sahip olmak. Bilgisayar cihazların sessiz olarak çalışması vasıtası ile gürültü kirliliği önlenmiş olunur. Çünkü bilgisayarları aşırı uzun seneler boyunca kullanıyoruz ve şayet kasanız ses yapıyorsa her gün bu sesi çekmek son derece zahmetlidir. İlk şekilde bilgisayarların sebep ses yapmış olduklarına değinelim. Aslında yeni alınan bilgisayarlar dahi bir müddet sonra dolayısıyla kısa bir süre içerisinde ses, gürültü yapmaya başlayabilirler. Normal bir ses seviyesinde çalışmaları her daim olası değildir. Bilgisayar cihazların çok gürültü yapmasında ki en büyük neden sürekli  bakımlarının doğru ve düzgün olarak yapılıyor olmaması kaynaklıdır. Lakin bilgisayarlarınızın bakımlarını doğru ve düzgün olarak periyodik şekilde yapmazsanız çok ses, gürültü beraberinde boğuşabilirsiniz.

Ses Yapan Parçalar

Kasanızın içinde ses yapacak çoğu parça bulunmaktadır. Bu parçalardan en fazla gürültü yapmakta olanı işlemci üzerinde var olan FAN ögesidir. Bu parçanın arkasından güç kaynağınız gelmektedir. Güç kaynakları da zaman içerisinde çok gürültü yapmaya başlayabilirler. Yine bozulmaya yüz tutmuş sabit disk parçaları da zaman içerisinde garip sesler çıkarmaya başlayabilirler. Hard disk parçasının çıkardığı ses genelde bir demirin diğer bir demire vurması benzeri bir ses oluşturmaktadır ve bu problem da sabit disk içinde var olan yazma kafasından kaynaklanmaktadır. Lakin sabit diskinizden böyle bir ses alıyorsanız mutlaka en kısa süre de değiştirmelisiniz zira aniden bozulabilir ve bir daha bilgilerinizi kurtaramayabilirsiniz.

Gürültü Sorunlarının Çözümü

Şimdi ise bu gürültü sorunlarını nasıl çözeceğinize gelebiliriz. İlk yapmanız gereken prosedür fan içindeki toz ve kirleri temizlemek olacaktır. Kasanızın güç kablosunu çıkartın ve arkasından elinize bir elektrikli süpürge alarak içeride var olan tüm tozu ve kiri çekin. Sonrasında gene elinize bir saç kurutma cihazı alın ve gene içeride var olan toz ve kire çok basınç uygulayın. Bu basınç prosedürünü power deliklerinden de uygulayabilir ve güç kaynağınızın içindeki toz ve kiri dışarı atabilirsiniz. Sonrasında elinize bir peçete alarak fan cihazınızı ve kasanızın içinde var olan tüm tozu ve kiri temizleyin. Yine FAN parçasını yağlayarak da ses çıkarmasını azda olsa azaltmış olursunuz. Kasanızı yeniden toparladığınız da fark edeceksiniz ki eskisi kadar çok gürültü yapmıyor olacaktır.