Bilgisayarda Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

tarafından
332
Bilgisayarda Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarların kullanımında en büyük pay bilgisayar oyunların ayrılıyor. Son dönemde oyun teknolojilerinin geliştirilmesiyle beraber artık daha da çok önem verilmeye başlanan bilgisayar oyunları artık hem grafik yönünden hem oyun dinamikleri yönünden hem de görsellik olarak çok daha başarılı bir hal almaya başladı. Oyunların grafik kalitelerinin, doku ve dinamik kalitelerinin bu kadar artmış olması elbette ki bilgisayarlarında epey bir zorlanmasına neden oluyor. Öyle ki artık birçok oyunun duyduğu sistem gereksinimleri bir hayli fazla. Bunun için her ne kadar oyun bilgisayarları piyasaya sürülmüş olsa da son dönemde bazı oyucu bilgisayarları bile yeterli kadar performans gösteremiyor. Bu durum sadece oyunların istedikleri sistem gereksinimlerinden de kaynaklanmıyor. Bunun dışında oyun optimizasyonu ve grafik ayarlarının doğdu yapılmaması da benzeri sorunlara neden olabiliyor. Hemen her oyun için genel olarak aynı yapı da bulunan bu ayarlar için optimizasyonu nasıl yaparız? Tek tek inceleyelim.

1.Physx

Genelde Nvidia ekran katları tarafından kullanılan bu özellik, oyunda parçalanma ve patlama efektlerinin kontrollerinde kullanılıyor. Son dönemde AMD ekran kartlarında da kullanılmaya başlayan özellik oyunlarda en çok FPS düşüşüne neden olan özellikler arasında yer alıyor. Bu nedenle eğer daha yüksek bir performans almak istiyorsanız özelliği kapatabilirsiniz. Zira özellikle AMD ekran kartları için Physx özelliğinin büyük oranda sorunlar çıkardığını da belirtelim.

Physx-özelliği

  1. V-Sync

V-Sync özelliği yine FPS konusunda en çok sorun yaratan özelliklerden biri olarak biliniyor. Bu özellik aslında bilgisayarın ekranının tazeleme hızı ile oyunun sahnelerinin görüntü hızını eşleştirmeye olanak sağlıyor. Bu sayede hızlı görüntü geçişlerinde dalgalanma sorunları da ortadan kalmış oluyor. Fakat eğer ekranda standart tazeleme hızını yakalayabiliyorsanız o zaman V-Sync özelliğini kapatabilirsiniz ki bu özelliğin ciddi oranda FPS azalmasına neden olduğunu da belirtelim.

vsync

  1. Antialiasing

Antialiasing özelliği genelde son dönemde birçok oyunun grafik ayarlarında yer alıyor. Özellikle oyun içerisinde çok daha gerçekçi bir yapı oluşmasını sağlayan bu özellik sayesinde kullanıcıların grafik konusunda çok iyi bir deneyim yakaladığını biliyoruz. Türkçe karşılığı kenar yumuşatma anlamına da gelen bu özelliğin oyunda karelenme sorunu giderdiğini belirtelim. Yani aslında bu özellik sayesinde oyun içerisinde yer alan birçok modelin kenar kısımlarında yer alan karelenmelerin Antialiasing sayesinde ortadan kaldırıldığını biliyoruz. Özellikle doku kalitesi konusunda Antialiasing sistemlerin bir hayli olumlu sonuçlar verdiğini de belirtelim. Fakat tüm bu olumlu yanlarına rağmen Antialiasing özelliği de ciddi oranda FPS düşüşlerine neden olabilmekte. Sadece FPS düşüşleri değil ekran kartı belleğine de ciddi oranda yük binmesine neden olan bu özellik de oyunların hızlanması için kapatılabilir. Fakat Antialiasing’in doğrudan kapatılması görüntü kalitesini ciddi oranda bozabilir. Bu nedenle özelliği kapatmak yerine düşük bir ayara getirmeniz de yarar var.

Antialiasing