Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?

tarafından
1484
Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bu konumuzda sizlere bilgisayar kasası temizliği hakkında bilgiler sunacağız. Bilgisayar kullanıcılarının bilinmesi şart haline gelmiş olan bilgisayar donanımlarının bulunduğu kasa’nın temizliğinde titiz olmaları gerekmektedir. Nasıl ki işletim sisteminde oluşan donmalar veya formatlık durumlar yazılımsal olarak temizlik gerektiriyorsa, aynı bu kavram’da bilgisayar kasasının’da temizlenmesi gerekmekte. Bilgisayar kasanızın donanım konrollerini ve donanım temizliğini mutlaka yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işlemci, power, ram, ekran kartı ve diğer kasa içi donanımları kir ve toz’dan ötürü işlevselliğini kaybederek kötü bir performans sergileyebilir.

bilgisayar kasası nasıl temizlenir

Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayar kasasının temizliği için öncelik adım olarak geniş bir masa temin etmelisiniz. Daha sonra bilgisayar kasanızı, masanın üzerine alarak yan tarafında bulunan cıvataları açıp yan kapağını kasa’dan ayırın. Kapağını açtığınız kasa içerisine Blower dediğimiz hava emici cihazı ile işlemci fanı ve power içerisinde bulunan toz ve kir birikintileri başta olmak üzere kasanın içerisinde yer alan tüm donanımların temizliğini yapmalıdır. Ayırca kasanın iç eğilimlerine doğru blower’ı uzatarak içerisinde bulunan tüm kir ve toz birikintilerini blower aracılığı ile içerisine emerek kasanızın daha temiz ve daha hızlı performans ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bir Blower‘a sahip değilseniz, alternatif çözüm olarak elektrikli süpürge ile bilgisayar kasası içerisinde yer alan kir ve tozları rahatlıkça temizleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bunların yanında ekstra olarak az nemli bir bez parçası ile bilgisayar kasasında toz ve kir oluşturacak bölgelerin temizliğini yaparak daha sağlam bir kasa temizliği yapmış olacaksınız.

Bir blower veya elektrikli süpürge ile yaptığınız kasa temizliğinin hemen ardından, kasa kapağını eskisi gibi yuvasını takıp, cıvatalarını kapağa monte ederek bilgisayar kasasının güvenliğini’de tekrar sağlamış olacaksınız. İleride oluşabilecek çeşitli bilgisayar sorunlarının önüne geçmek adına mutlaka kasa temizliğinizi belirli periyotlar ile yapmanızda fayda olacaktır.