İnternet

Android Veri Kurtarma Nasıl Yapılır ?

Cep telefonlarımız artık hayatımızın her anında kullanım kolaylığı sunduğundan dolayı tüm işlemlerimizi cep telefonları aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Durum böyle olunca da cep telefonlarında yer alan verilerimizin silinmesi bizleri üzmektedir. Hele ki önemli verilerimizin silinmesi panik yaşamamıza neden olabilir. Veri kurtarma programlarının yaygınlaşması birçok verinin kurtarılmasına ortam sağlamaktadır. Bunlardan birkaçından bahsedelim.

  • Öncelikle veri kurtarma işlemi için telefonunuzun data kablosuna ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.
  • Data kablonuz varsa ve telefonunuz android cihaz ise Android Data Recovery programını bilgisayarınıza kurmalısınız.
  • Kurulum işleminin tamamlanmasının ardından cihazınızı hata ayıklama moduna almalısınız. Bu mod daha sağlıklı veri kurtarma çalışmasına ortam sağlamaktadır.
  • Ardından cihazınızın data kablosunu takın ve bilgisayarınızın usb portuna bağlayın. Bir süre bekleyin, bu süre içerisinde program telefonunuzun diverlerini tarayacak ve telefonunuzu tanımaya çalışacaktır. Telefonun tanımlanması işlemi için onay vermeniz gerekebilir, bu durumda onaylama butonları ekranda belirecektir ve onay vererek işlemlerinize devam edebilirsiniz.
  • Sonraki aşamada ise öncelikle telefonunuzun taranma işlemine başlayacaktır. Bu tarama işlemi cihazınızda silinen verilerin neler olduğunun tespit edilmesi için gereklidir. Tarama işlemi bir süre devam edecektir. Bu süre içerisinde lütfen programı kapatmayın ve cihazınızın bilgisayar ile bağlantısını kesmeyin.  Tarama işleminin tamamlanmasının ardından ekranda silinmiş olan dosyalarınız görülecektir. Bu dosyaların tamamını veya istediklerinizi işaretleyerek seçim işlemini gerçekleştirebilir ve kurtarma işlemini başlatabilirsiniz.

Bir farklı yoldan daha bahsetmek gerekirse, eğer verileriniz hafınıza kartında depolanmış ve yanlışlıkla silinmiş ise, öncelikle hafıza kartınızı telefondan çıkarın ve kart okuyucu aracılığıyla bilgisayarınıza takın. Çeşitli veri kurtarma programlarını bilgisayarınıza kurarak bu kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın eğer verileriniz hafıza kartında ise, daha fazla program ile veri kurtarma işlemlerini deneyebilirsiniz. Her verinin kurtarılma garantisi olmadığını da bilmelisiniz. Ayrıca verileriniz oldukça önemliyse, ülkemizde çeşitli veri kurtarma merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerle iletişime geçerek ücretli destek alabilirsiniz veya teknoloji hattımız olan 11870 i arayabilirsiniz.

BU KONUYLA İLGİLİ DESTEK ALMAK İÇİN 11870'i ARAYABİLİRSİNİZ. ŞİMDİ TIKLA ARA

Yazar Hakkında

İbrahim Kızılırmak

Uygulama geliştirici, spor sever, teknoloji adamı!

Yorum Yazın