Android Tüm Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır?

tarafından
599
Android Tüm Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır?

Mobil işletim sistemleri denildiği zaman tabi ki akla ilk olarak Android işletim sistemi geliyor. Her ne kadar en yakın rakibi iOS’un kendine has bir kullanıcı kitlesi olduğu düşünülse de aslında Android içinde durumun aynı olduğunu söylemek gerekiyor. Aslında Android işletim sistemi için bu düşüncenin bozulmasına neden olan gelişmelerin başında işletim sisteminin birçok akıllı telefon markası tarafından kullanılması geliyor. Birçok markada Android işletim sistemi olması iOS benzeri bir yapının oluşmasına engel oluyor. Haliyle kullanıcılar da Android işletim sistemini oldukça genel bir işletim sistemi olarak değerlendiriyor. Bu düşünce ise aslında hem doğru bir düşünce hem de yanlış bir düşünce. Zira işletim sisteminin hemen her marka için farklı bir ara yüze sahip olması ve bunun dışında aslında markaların Android işletim sistemi sürümleri aynı olsa bile işletim sistemlerini kendilerine göre özelleştirdiklerini biliyoruz. Tabi ki bu durum Android işletim sistemleri aynı sürüm olsa da birçok konuda farklı teknolojiler sunulmasına neden oluyor. Özellikle ara yüz tasarımları konusunda Android işletim sistemlerinin büyük değişiklikler barındırdığını da belirtelim. Tabi bir konuyu da atlamamak gerekiyor. Android işletim sistemi Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemi yani markalar ne kadar farklı ne kadar değişik ara yüz tasarımları ve özelleştirmeler yapsa da aslında Android işletim sistemi genel olarak tüm sürümlerde değişmeye bazı özelliklere sahip oluyor ki bu özellikler sayesinde kullanıcılar Android sürümlerinin getirdiği farklılıklardan da yararlanabiliyor. İşte bu özelliklerde birisi de dosya yönetimi konusunda. Hangi telefon markasında olursa olsun Android için belli başlı dosya ayarlamaları da olduğunu biliyoruz. Bu ayarlardan birisi de tüm dosyaları görünür hale getirmek. Peki, bu işlemi neden ve nasıl yapıyoruz? İnceleyelim.

  • Bu işlem kullanıcı tarafından belirlenen gizli dosyaları görünür hale getirmek ya da telefona bulaşan casus yazılımların dosyalarını görüntülemek son olarak ise tüm Android sistem dosyalarını görünür hale getirmek için kullanılıyor. Hangi nedenden kaynaklı olursa olsun kullanılacak yöntemle beraber Android dosyalarının tamamının görünür hale getirilmesi de mümkün. Bu işlem için ise öncelikle Android menüsü üzerinden “dosyalar” uygulamasına girmeniz gerekiyor.

android-dosya-gösterme

  • Dosya yöneticisine girdikten sonra ise sağ kısımda yer alan üç nokta işaretine basmanız gerekiyor. Üç nokta işaretine bastıktan sonra ise “ayarlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Buradan ayarlar sekmesine girdikten sonra ise “gizli dosyaları göster” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlemden tüm dosyalar görüntülenecektir.