Android Telefonlarda TalkBack Nasıl Kapatılır?

tarafından
8949
Android Telefonlarda TalkBack Nasıl Kapatılır?

Akıllı telefonlar hayatın hemen her alanında büyük kolaylıklar sağlamaya başladı. Üstelik akıllı telefonlar yeni teknolojileriyle beraber çok kısa sürelerde iletişime geçmemize, dünya ile anında bağlantı kurmamıza, yardımcı programlarla hayatımızı planlamamıza ve bu şekilde daha birçok ayrıcalıkla bir nevi asistanımız haline gelmekle de kalmıyor.  Bunun dışında artık akıllı telefonlar görme engelli kullanıcılar içinde birçok kolaylık sağlıyor. Özellikle Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda kullanılan TalkBack teknolojisi görme engellilerinde tıpkı normal kullanıcılar gibi akıllı telefon kullanmalarına imkan tanıyor. Genel olarak sistem telefonda yer alan uygulamaların sesle tanıtılması üzerine kurulu. Görme engelli bir kullanıcı TalkBack uygulamasını kullanmak istediği zaman her hangi bir uygulamanın üzerine geliyor. Uygulamaya ilk tıklanıldığı zaman önce TalkBack sayesinde telefon uygulamanın ne olduğunu sesli bir şekilde söylüyor. Uygulama üzerine bir kez daha tıklandığında ise uygulamaya giriş yapılıyor. Tabi bu uygulamanın sadece görme engelliler için olduğunu söylemek lazım. Yani böyle bir rahatsızlığınız yoksa uygulama sizin kullanımınızı olumsuz yönde etkileyeceği için TalkBack’i kapatmanız gerekiyor. TalkBack’i kapatmak içinse öncelikle;

  • Ayarlar menüsüne girmeniz gerekiyor. Akıllı telefonun ana menü tuşunun yanında bulunan ve üst üstü üç çizgi olan tuşa basıyorsunuz. Ardından “ayarlar” sekmesine üç kez tıklamanız gerekiyor.(Üç kez tıklamamızın nedeni ise TalkBack’in görme engelliler için böyle bir onay kullanıyor olması.)
Android Telefonlarda TalkBack

Android Telefonlarda TalkBack nasıl kapatılır

  • Ayarlar sekmesinden en alta inmeniz lazım. Fakat Talkback açık olduğu zaman alt menüye inmek için iki parmağınızı kullanmanız gerektiğini belirtelim. Genelde en alt kısımda yer alan “erişilebilirlik” sekmesine giriş yapıyoruz.
TalkBack

Android Telefonlarda TalkBack kapatma

  • Aynı şekilde iki parmağınızla aşağı doru inerek TalkBack uygulamasına geliyoruz. Uygulamanın üzerine gelindiğinde yine üç defa tıklama yapmak gerekiyor. Ardından On ya da Open olarak gösterilen uygulamayı Off durumuna getiriyoruz. Ardından karşınıza bir onay menüsü geliyor. Son kez bu onay kutusuna üç kez tamam diyoruz. Tüm bu işlemden sonra uygulama kapatılmış oluyor. Tekrar açmak istersek de eğer aynı menüye gelerek bu kez uygulamayı açık konuma getirmeniz yeterli olacaktır.