Android Telefonlarda Belleği Daha Fazla Nasıl Genişletebiliriz?

tarafından
382
Android Telefonlarda Belleği Daha Fazla Nasıl Genişletebiliriz?

Telefonların bir güzel özelliği de birkaç model hariç tüm telefonların micro SD kart özelliğini taşımalarıdır. Bu özelliği sayesinde Android telefonların dahili hafızaları az da olsa onları SD kartla birlikte arttırma imkanı bulunmaktadır.

Genel mantığına bakarsanız çok basit bir dille Sd kartınız 2 bölümden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi  FAT32 (windowsun tanıdığı), diğeri ise android cihazların tanıdığı EXT3 veye EXT4 dediğimiz dosya sistemidir. EXT4 dediğimiz dosya sistemine telefona dahili hafıza olarak tanımlatabiliriz. Bu şekilde yaptığımızda telefonun dâhili hafızasını arttırmış oluyoruz. Şu şekilde örnekle açıklamaya çalışırsak daha iyi anlatmış oluruz sanırım. Diyelim ki dışarıdan satın aldığınız Sd kartınız 2 GB hafıza kapasitesine sahip olsun. Bunu telefona ya da pc ye taktığınızda hafıza 1.84 GB olarak görürsünüz. Sd kartınızın 500 Mb bölümünü EXT4, gere kalan kısmını yani 1.34 GB lık bölümünü de FAT32 olarak bölerseniz. Telefonunuzun dâhili hafızasını 500 MB daha eklemiş, çoğaltmış olursunuz. Daha çok yer arttırmak istiyorsanız ya da aldığınız kartın hafızası 2 GB da daha yüksekse ve hafızayı daha da yükseltmek istiyorsanız EXT4 kısmını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce bir konuya da dikkat çekmek gerekirse SD kart hızı, telefonunuzda ilk günkü gibi donmalar/gecikmeler olmaması için SD kartınızın class 10 olmasına dikkat edin. Peki nedir bu class dedikleri derseniz? Kısaca değinmek gerekirse.

Class bir SD kartın hızını gösteren isimdir. Class 2, class 4, class 6, class 8, class 10 şeklinde okuma/yazma hızına sahip SD kartlar mevcuttur. Class 2 nin yazma hızı saniyede 2 MB iken class 4 te 4 Mb şeklinde class 10 da 10 MB olmaktadır. Göründüğü gibi class ne kadar büyük olursa yazma/okuma hızı o kadar yüksek oluyor bu da sizin telefonunuzun performansını o derece arttıracaktır. Peki bu kartı bölme işlemi nasıl yapılmaktadır?

Root edilmiş bir telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir. Telefonu kapatıp SD kartınızı çıkarıp bilgisayarınıza takınız. Her ihtimale karşı kartınızı yedekleyiniz. Kartınızı Biçimlendir seçeneğini tıklayıp 01 Format karşınızda gelen ekranda sistemi FAt32 olarak seçili odlundan emin olduktan sonra Başlata tıklayın. 02-format uyarısı geldikten sonra tamam diyip 03-format “biçimlendirme tamamlandı “ sonra tamam tıklayarak format yapmış olursunuz.