Android Sesle Mesaj Yazma İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
710
Android Sesle Mesaj Yazma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız çağın erişilebilirlik alanında en büyük teknolojik gelişmelerinden birisi akıllı telefonlar oldu. Cep telefonlarını bilgisayar teknolojisiyle birleştirip bunun yanında asistanlık özellikleri de kullanabilen akıllı telefonlar haliyle iletişim teknolojilerini de değiştirmeye başladı. Sadece haberleşme için kullanılan cep telefonlarının yerini artık sosyal medya üzerinden sosyal medya uygulamalarını kullanabilen, internet kullanımına olanak sağlayan, planlayıcı olarak görev yapabilen akıllı telefonlar aldı. Her geçen gün biraz daha gelişen ve sürekli yeni modelleriyle beraber kendi içerisinde de bir yenilenme içinde olan akıllı telefonların bu derece kullanılabilir hale gelmesinin nedeni ise aslında işletim sistemleri. Telefonların çok daha işlevsel hale gelmesine olanak sağlayan işletim sistemleri içinde ise en çok kullanılanı herkesin tahmin edebileceği gibi Android işletim sistemi Google tarafından geliştirilen ve yenilenerek sürekli yeni özelliklere de kavuşan işletim sistemi kullanıcılara birçok ayrıcalıkta sunuyor. Bu ayrıcalıklardan birisi de sesle yazma özelliği. Özellikle klavye kullanımı konusunda sıkıntılar için kullanılan sesle yazma özelliği sayesinde sadece birkaç küçük işlem yaparak gerek mesajlarınızı gerekse de sosyal medya uygulamalarında ki yazışmalarınızı konuşarak yapabiliyorsunuz. Peki, bu sistemi kullanmak için neler yapmak gerekiyor? Detaylarıyla inceleyelim.

  • Aslınca bu sistemin iPhone serisinde kullanılan dikte sistemi ile çok bir farkının olmadığını da belirtelim hemen. Sesle yazma özelliğini kullanabilmek için yapmanız gereken ise oldukça basit. Öncelikle uygulamanın kullanılabilmesi için klavyenizi açmanız gerekiyor. Ya mesaj bölümünden ya da her hangi bir sosyal medya uygulamasından bu işlemi yapabilirsiniz.

Android-Sesle-Mesaj-Yazma-özelliği

  • Kullanmak istediğiniz bölüme göre mesaj yazmak için gerekli alanı tıkladığımızda klavyeniz açılacaktır. Klavyeniz açıldıktan sonra ise klavyenin sol alt kısmında bulunan “mikrofon” işaretine tıklamanız gerekecek. Mikrofon işaretine tıkladığınızda karşınıza bu simgenin daha büyük bir hali gelecek ve konuşmanız istenecek. Konuşmanız bittikten sonra ise otomatik olarak sistem söylediklerinizi yazıya dönüştürecektir. Fakat hemen belirtelim kullanılan telefona ve telefonda yer alan mikrofon donanıma göre yazma kalitesi de değişebilir. Android için sesli yazma işlemi bu kadar basit.