Android Cihazlarda Sim Kart Pin Kontrolü Nasıl Yapılır?

tarafından
1360
Android Cihazlarda Sim Kart Pin Kontrolü Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon denilince akla ilk gelen işletim sistemi Android işletim sistemi. HTC, Samsung, Asus, Casper, Lenovo ve daha birçok markanın tercih ettiği Android işletim sisteminin bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni ise sürekli sistemin yeni versiyonlara yükseltilmesiyle beraber hem güvenlik hem de özellik bakımından sürekli yeni çözümler sunması. Haliyle birçok telefon devi de Android işletim sistemini tercih etmekte. Zira Android işletim sisteminin çok daha ulaşılabilir ve kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir bir işletim sistemi de olduğunu söylemek gerekiyor. Bu bağlamda özellikle güvenlik konusunda kullanıcılar sadece markaların tercihlerini değil kendi güvenlik tercihlerini de kullanabilmekte. Sim kart kilidi, ana ekran kilidi, dosya kilidi, dosya paylaşımında güvenlik kilidi ve buna benzer birçok güvenlik önlemi Android telefonlarda kişiye özel olarak değiştirilebiliyor. Hatta bunlar içerisinden Sim kartlar için kullandığımız ve en eski güvenlik önlemlerinden biri olan sim kart pin numarasını da rahatlıkla devre dışı bırakabiliyor, yeniden devreye sokabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. Android bu konuda kullanıcılara tüm ayar desteğini vermekte. Tüm bu işlemi birkaç ayar ile düzenlemeniz mümkün. Peki, bu ayarlamalar neler? Hangi menüleri kullanmamız gerekiyor? Daha detaylı inceleyelim.

  • Android telefonlarda sim kart kilidi ayarlarını yapmak için mutlaka telefonun açık konumda olması gerekiyor. Yani eğer sim kart pin numarasını unuttuysanız ve telefonu açamıyorsanız o zaman puk kodunuzu kullanarak sim kartınızı açmanız gerekiyor. Aksi halde ayarlamalar yapmanız mümkün değil. Telefonu açtıktan sonra şimdi ise ayar menüsüne giriş yapacaksınız.
Android Cihazlarda Sim Kart Pin Kontrolü nasıl yapılır

Android Cihazlarda Sim Kart Pin Kontrolü yapma

  • Android uygulama penceresi üzerinde dişli şeklinde duran “ayarlar” sekmesine giriyoruz. Açılır ayarlar penceresinden bu kez de “güvenlik” sekmesine girmemiz gerekiyor. Kilit işareti ile simgelenmiş güvenlik sekmesine girdiğimiz anda “sim kart kilidini ayarlar” şeklinde bir ifade göreceksiniz. Bu ifadeye tıkladığımız zaman sim kart ayarları görüntülenmiş olacak. Buradan sim kartınızı kilitleyebilir, sim kart kilidini kaldırabilir veya şifrenizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemlerini uyguladıktan kayıt edip tekrar ana menüye döndüğünüzde işlem tamamlanmış olacak.