Android Cihazlarda Gereksiz Animasyon Geçişlerini Kapama

tarafından
1070
Android Cihazlarda Gereksiz Animasyon Geçişlerini Kapama

Akıllı telefon kullanımıyla beraber mobil işletim sistemi kavramı da ortaya çıkmaya başladı. Akıllı telefonların kullanımlarında en önemli kademelerden biri olarak gösterilen mobil işletim sistemi alanında ise kullanıcıların çok fazla bir seçeneği olmadığını da söylemek gerekiyor. Zira bu noktada Android, iOS ve Windows Mobile işletim sistemi olarak 3 farklı işletim sisteminin kullanıldığını da biliyoruz. Özellikle söz konusu işletim sistemleri arasında en çok kullanılanlarından biri ise Android işletim sistemi olarak biliniyor. iOS işletim sisteminin bile önünde gelen Android işletim sistemi birçok ünlü marka tarafından da tercih edilen ilk mobil işletim sistemi olarak biliniyor. LG, Samsung, HTC, Asus gibi markaların tercih ettiği işletim sistemlerinin başında gelen Android işletim sistemi son dönemde de kullanım oranlarını epey bir arttırmaya başladı. Tabi Android işletim sisteminin kullanılmasının bazı nedenleri de olduğunu söylemek gerekiyor. Bunların en başında ise sürekli olarak Android işletim sisteminin yenilenmesi geliyor. Zira Android işletim sisteminin sürekli olarak yeni versiyonlarla güncellenmesiyle biliniyor. Son olarak da bu konuda Android N sürümünü görmeye başladık. Son olarak Android N sürümünün de yayınlanmasıyla beraber kullanım oranları da bir hayli artış gösteren Android işletim sisteminin zaman zaman sorunlarla da karşılaştığını da söylemek gerekiyor. Bunlar arasında en çok yaşanan sorunların başında da erken biten şarj sorunları geliyor. Kullanıcıların şarjlarının bazı Android sürümlerinde çok daha hızlı bittiğini de söylemek gerekiyor. Bu durumun nedeni ise aslında arka planda çalışan uygulamalar. Sadece kullanıcıların uygulamaları değil bunun dışında sisteminde arka planda çalışan bazı uygulamaları da şarj süresini azaltabiliyor. Bu noktada en çok şarj tüketen uygulamaların başında ise Android animasyon geçişleri geliyor. Google tarafından işletim sistemine dahil edilen bu animasyonları ise kapatarak hem şarj süresini hem de takılma sorunlarını da çözmek mümkün. Peki, Android arka planda ve geçişlerde çalışan animasyonları nasıl kapatırız? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi öncelikle hangi Android sürümünü de kullanırsanız kullanın öncelikle telefonun ayarlar bölümüne girmeniz gerekiyor. Telefonun uygulama menüsü üzerinden ayarlar kısmına da girdikten sonra şimdi ise “cihaz hakkında” bölümüne girmeniz gerekiyor.

animasyonla-android-hizlandirma

  • Cihaz hakkında kısmı telefonun seri numarası, Android sürümü ve benzeri birçok bilgi bu menü altında yer alıyor. Ayar menüsü içerisinden ise bu menüye girmeniz gerekiyor. Şimdi ise buradan “yapı numarası” altıda yer alan kısma 5 kez tıklamanız gerekiyor. Şimdi ise ekranda “artık geliştiricisiniz” şeklinde bir yazı karşınıza gelecek. Karşınıza gelen bu yazı sonrasında ise geliştirici ayarlarının açılması sağlanacak. Şimdi ise telefonun ayarlar bölümüne yeniden giriş yapıp ardından ise “geliştirici seçeneklerini” açmanız gerekecek. Son olarak ise “geçiş animasyon ölçeği” kısmından animasyon değerini düşürerek ya da tamamen kapatarak da hem şarj tüketimini azalta bilir hem de telefonu hızlandırabilirsiniz.