AMD Ekran Kartlarının Güncellemesi Nasıl İndirilir?

tarafından
629
AMD Ekran Kartlarının Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Oyun sektörünün gelişmesiyle beraber son dönemde hem oyun konsollarında hem de bilgisayarlarda piyasaya çok iddialı oyun serileri sürülmeye başlandı. Genelde yeni nesil konsollar sayesinde son yayınlanan oyunların grafik ayarlarının ve efektlerinin konsollarda rahatlıkla oynanabildiğini de biliyoruz. Fakat bu durum bilgisayar için aynı oranda geçerli değil. Zira bilgisayar konusunda yeni nesil oyunları oynamak için çok daha sağlam sistemlere sahip olmak gerektiğini de belirtelim. Bu noktada en önemli bileşenlerden birinin ise ekran kartı olduğunu da söylemek gerekiyor. Ekran kartı dediğimizde ise akla ilk gelen firmalardan biri AMD, bir diğer ise Nvidia oluyor. Ekran kartı üretimi konusunda ise sürekli birbirleri ile yarış halinde olan iki firma son dönemde yeni nesil ekran kartlarıyla beraber bilgisayarların da bu sorununun ortadan kalkmaya başladı. Zira yeni nesil ekran kartları artık sürekli yazılım desteğiyle beraber de oyun konusunda kullanıcılara oldukça olumlu sonuçlar ortaya koyabiliyor. Bu yarışta öne çıkmak için yazılım konusuna önem veren AMD’nin ise bu konuda daha çok öne çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Özellikle eski seri ekran kartlarının gerekli yazılım desteğini almadığı için eleştirilmesiyle beraber AMD’nin yeni nesil ekran kartları için sürekli olarak yeni yazılımlar yayınlamaya başladı. Ekran kartları için yayınlanan tüm bu yazılımları yüklemek için ise kullanıcıların ya otomatik yükleme aracını kullanmaları ya da AMD’nin resmi sayfalarını ziyaret etmeleri gerekiyor. Peki, her iki işlem için de hangi yollar izlenmeli? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Ekran kartı güncellemesi için ilk deneyebileceğiniz yöntem AMD kontrol merkezini kullanmak. AMD kontrol merkezini kullanarak çok kısa bir şekilde güncelleme yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yeni kontrol merkezi olan Crimson’a giriş yapmak. Crimson merkezine giriş yaptıktan sonra ise ana ekranda bulunan “güncellemeleri kontrol et” sekmesine basmanız gerekiyor. Eğer ekran kartı için yeni bir güncelleme varsa o zaman doğrudan Crimson üzerinden güncelleme indirilip ve ardından da kısa süre içerisinde yüklenecektir.

AMD Ekran Kartı

  • Bunun dışında AMD kartınız daha eski model ise o zaman doğrudan AMD internet sitesinden güncelleştirmeleri indirebilirsiniz. Bunun için AMD’nin driver sekmesine girmeniz gerekiyor. Resmi AMD sitesine girdikten sonra ise ister “Automatically Detect” uygulamasını indirerek otomatik olarak güncellemeleri kontrol edilmesini de sağlayabilirsiniz. Bunun dışında alt kısımda yer alan menüden işletim sisteminizi ve ekran kartı bilgilerinizi de girerek de güncelleme araması yapabilirsiniz. Karşınıza gelen ekrandan son sürücüyü indirip yüklemeniz yeterli olacaktır.