Akıllı Telefonların Gelişim Süreci Nasıl İşledi?

tarafından
657
Akıllı Telefonların Gelişim Süreci Nasıl İşledi?

Akıllı telefonlar, fikren oldukça eski ancak insanlar için oldukça yeni buluşlar arasındadır. Akıllı telefonların genellikle işletim sistemleri bulunur ve bu da kullanıcıya sadece telefon ile konuşmak dışında birçok opsiyon ve kullanım kolaylığı tanır. Bu fikri ilk kez çıkaran kimse ise Yunanistan vatandaşı olan, Theodore Paraskevakos‘tur. Telefon ile veri işlemi ve bu verilerin elektronik yansımalarını ekrana veren Paraskevos, 1971’de bir çeşit akıllı telefon icadını yapar. Aslında bu buluş Martin Cooper‘ın cep telefonunu icat etmesinden daha önce gerçekleşmiştir. 1974’te Paraskevakos telefonun patentini kendi üzerine alır. Ancak bu patenti satabilmek için tam 23 yıl beklemek zorunda kalır. İlk kez üretilen bu sistemin üzerine oldukça fazla araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılsa da bu çalışmalardan ilk olumlu sonuç 1992 yılında alınacaktır. Bu tarihe kadar Japonya’da oldukça başarılı çalışmalar yapılmış olsa da bu çalışmalar telefon üretimine geçmemiş ve telefonlar halka arz edilmemiştir.

Tarihi

Çalışmalarından ilk meyvesini alan, ünlü bilişim şirketlerinden olan IBM olacaktır. 1992 yılında ürettikleri telefon aslında şu anda kullanılan akıllı telefonların gelişmesine oldukça katkıda bulunuyor. Üretilen ilk telefonun tüketicilere sunulması 1994 yılında olmuştur. Aynı zamanda IBM’in ürettiği telefonda dokunmatik bir ekran da yerini almıştır. Telefona ilk kez “akıllı telefon” denmesi ise 1995 yılında gerçekleşmiştir. Bu yıldan sonra 1996’da OmniGo işletim sistemli Nokia 2110 üretildi. Nokia 2110 ilk modern ve taşınabilir akıllı cep telefonlarından biridir.  IBM her ne kadar ilk akıllı telefonu üretmiş olsa da ağır yapısı ve kullanımda daha az opsiyonu vardı. Bu yüzden akıllı telefonların atası olarak daha çok Nokia 2110 kabul edilmiştir. Daha sonra Nokia ikinci akıllı telefonu olan Nokia 9000 Communicator’u üretti. Bu telefonda ise GEOS V3.0 işletim sistemi kullanılıyordu. 2000 yılında Ericsson R380, 2001 yılında Kyocera 6035 akıllı telefonları piyasaya çıkarıldı.

Akıllı-telefon

iOS ve Android’in Pazara Girişi

Özellikle BlackBerry OS’un 2000’li yıllarda elde ettiği büyük kar ve telefon pazarının büyük bir kısmını ele geçirmesinden dolayı bilişim devlerinin gözünü de akıllı telefon sektörüne döndürdü. 2007 yılında Apple ilk akıllı telefonu olan iPhone’u üretti ve diğer telefonlara nazaran daha fazla kullanım kolaylığı ve birçok seçenek sunan bu telefon oldukça rağbet gördü. Bu yıllarda benzer sektörde bulunan Android ise Google tarafından satın alındı. Android işletim sistemi geliştirildi ve 2008 yılında da Android işletim sistemli ilk telefon satışa sürüldü. Bu işletim sistemleriyle artık telefonlar bilgisayarlar gibi kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda bir navigasyon cihazı haline de geldiler. Çeşitli uygulama ve eklentiler ile akıllı telefon kullanımı daha da kolaylaştı ve oldukça işlevsel hale geldi.