Akıllı Telefonlar İçin QR Kodu Nasıl Oluşturulur?

tarafından
2759
Akıllı Telefonlar İçin QR Kodu Nasıl Oluşturulur?

Akıllı telefonlarda uygulama tanımlama ve uygulama yükleme işlemleri için birçok yöntem kullanılıyor. Kullanılan bu yöntemler arasında uygulama mağazalarından uygulama indirme, harici sitelerden uygulama indirme gibi seçimler yapabiliyorsunuz. Tabi tüm bunlarla beraber bazı uygulamaları yüklemek içinde kullanılan çok daha farklı yöntemler mevcut. Özellikle akıllı telefonlara donanım araçlarının driverlarını yüklemek için farklı bir yöntem kullanılıyor. Kullanılan bu yöntemler arasında en çok tercih edileni ise QR kodu üzerinden uygulama indirmek. Genelde donanım araçları için kullanılan QR kodlarını telefonunuzun kamerasından barkod okuyucu programlarla okutup doğrudan uygulamanın ya da driverın yükleme sayfasına yönlendirilebiliyorsunuz. QR kod sadece uygulama indirme ya da sadece bir donanım aracının driverına ulaşmak içinde kullanılmıyor. Bunun dışında QR kodlar sayesinde internet sitelerinizin ya da her hangi bir sayfanızın da bağlantısını barkod okuyucuların doğrudan ulaşabileceği şekilde tasarlayabiliyorsunuz. Hatta özellikle ders kitaplarında son dönemde bu şekilde QR kullanılarak anlatılan örneklerin videolu dersleri ya da soruların videolu çözümlerine ulaşma gibi bağlantılarda veriliyor. Kısacası son dönemde QR epey bir tercih edilen bağlantı yöntemi olarak dikkat çekiyor. Son dönemin popüler bağlantı yöntemlerinden biri olan QR kod sizde kolaylıkla oluşturabiliyorsunuz. Peki, QR kod oluşturmak için ne yapmak gerekiyor daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle QR kod oluşturmak için kullanılan bir bağlantı adresine girmemiz gerekiyor. Bunun için “http://goqr.me/” adresini kullanacağız. Şimdi karşımıza gelen sitede sol kısımda “Type” bölümün yer aldığını göreceksiniz. Bu bölüm QR kod için mutlaka ayarlamaları yapmanız gereken bölüm. Bu bölüm üzerinden oluşturacağınız QR kod ne türden olacaksa o tür üzerine dosya oluşturmanız gerekiyor. Bunun için Type türü ne olacaksa bu türü seçerek ilerliyoruz.
QR kod nasıl oluşturulur

QR kod

  • Şimdi ise oluşturduğumuz türe göre sağ kısımda bir dosya alanı açılacak. Bu alana QR kodun bağlanacağı yolu, dosyayı ya da linki girmeniz gerekecek. Ardından oluşturma sekmesine bastığınız da kod hazır olacak. Şimdi ise kodu indirmeniz gerekiyor. İndir butonunu kullanarak kodu bilgisayarınıza indirmeniz mümkün. Ardından istediğiniz alanda kodu kullanabiliyorsunuz.