AirDrop Ne İşe Yarar?

tarafından
314
AirDrop Ne İşe Yarar?

İnternetin gelişmesiyle artık birçok işlem de çok daha kolay hale geldi. Sadece teknoloji alanında değil gelişen internetle beraber daha birçok alanda da internetten yararlanmaya başladık. İnternet üzerinden birçok işlemi gerçekleştirme ve zaman kazanmak bir yana dursun bu sistemlerin aslında son günlerde dosya paylaşımı veri aktarımı konusunda da epey büyük bir yardımcı olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle akıllı telefonlar için düşünecek olursak çeviri kullanarak taşınabilir bellekler kullanmak ya da SD kartlar ile depolama yapıp daha sonra kart değişimiyle veri aktarmak gibi uzun işlemler yerine internet sayesinde sadece dakikalar içerisinde veri aktarımı da yapabiliyorsunuz. Gelişen bu sistemlerle beraber son dönemde veri aktarımı için kullanılan bazı özelleştirilmiş programlarda görüyoruz. Bu programlar sayesinde anında dosya paylaşımı yapabildiği gibi akıllı telefonlar arasında ya da bilgisayarlar arasında mesafe olsa bile rahatlıkla dosya paylaşımı ve veri aktarımı da yapabiliyoruz. İşte bu amaç için geliştirilmiş olan programlardan bir tanesi de AirDrop programı. Apple’ın içe dönük yapısı bu alanda birçok programın desteklenmesini engelliyor. Özellikle iOS işletim sisteminde bu durumun etkilerini bir hayli görebiliyoruz. Özellikle program uyumu konusunda sorunlar yaşanabiliyor. İşte bu noktada AirDrop iOS kullanıcılarının yardımına koşan başlıca programlardan biri olarak biliniyor. Peki, AirDrop tam olarak ne işe yarıyor ve hangi cihazlar için kullanılıyor? Daha detaylı olarak özellikleri ile ele alalım.

AirDrop Ne Amaçla Kullanılıyor?

Hemen belirtelim yazıda da yer aldığı gibi AirDrop için de tıpkı diğer dosya paylaşım programları gibi bir program yorumunu yapmamız oldukça doğru olur. Zira AirDrop Apple ürünleri için kullanılan ve diğer dosya paylaşım uygulamalarına göre biraz daha özelleşmiş bir yapısı olan bir program. iPhone, Mac ve iPad cihazları arasında doğrudan dosya paylaşımı yapılmasına olanak sağlayan AirDrop, bu cihazlar arasında da dosya paylaşımı yapılmasına neden oluyor. AirDrop sayesinde tüm Apple ürünleri arasında dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz.

AirDrop-kullanımı

WiFi Bağlantısı Kullanılıyor

Bu noktada AirDrop kullanabilmek için kullanıcıların seçebileceği birkaç farklı yöntem bulunuyor. Cihazlar arasında hızlı veri paylaşımı yapmak için en çok tercih edilen yöntem ise WİFi bağlantısı. AirDrop ile her iki cihazınızı da WiFi üzerinden bağlayarak çok kısa bir süre içerisinde dosya paylaşımı da gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun dışında nitekim biraz daha yavaş bir gönderim sağlayan Bluetooth bağlantısının da kullanıldığını da belirtelim.